Minneapolis City
 
Multiple-Activity Schedule - Fall 2019    (as of 08-19-19)
 
Activity Time  Home/Host  Opponent  Location  Comments
Monday, Aug 12, 2019
  Soccer: Boys Varsity Practice Starts TBD  TBA  TBA           
Observation of EID
  Soccer: Girls Varsity Practice Starts TBD  TBD  TBD           
observation of EID
Friday, Aug 16, 2019
  Cross Country: Varsity/JV City Time Trials TBD  Washburn  TBD  Washburn         
  Tennis: Girls Varsity Scrimmage 4:00PM  Washburn  DeLaSalle  Kenwood Park Tennis Courts         
Saturday, Aug 17, 2019
  Soccer: Boys Varsity Scrimmage 9:00AM  Blaine  Minneapolis Southwest  Blaine High School         
  Soccer: Girls JV Scrimmage 9:00AM  Mahtomedi  Minneapolis Southwest  Mahtomedi         
  Tennis: Girls Varsity Scrimmage 3:30PM  Brainerd  Minneapolis Southwest  Brainerd High School         
Sunday, Aug 18, 2019
  Soccer: Girls Varsity Scrimmage 9:00AM  Mahtomedi  Minneapolis Southwest  Mahtomedi         
  Soccer: Girls JV-B Squad Scrimmage 9:00AM  Mahtomedi  Minneapolis Southwest  Mahtomedi         
Monday, Aug 19, 2019
  Soccer: Boys Varsity Scrimmage 10:00AM  St. Cloud Apollo  Minneapolis Southwest  St. Cloud Apollo High School         
Tuesday, Aug 20, 2019
  Volleyball: Varsity Scrimmage 8:00AM  Bloomington Jefferson  Medford,
Minneapolis Southwest,
Owatonna,
Totino-Grace 
Bloomington Jefferson High School         
  Volleyball: JV Scrimmage 8:00AM  Bloomington Jefferson  Medford,
Minneapolis Southwest,
Owatonna,
Totino-Grace 
Bloomington Jefferson High School         
  Volleyball: B Squad Scrimmage 8:00AM  Bloomington Jefferson  Medford,
Minneapolis Southwest,
Owatonna,
Totino-Grace 
Bloomington Jefferson High School         
  Volleyball: 9 Scrimmage 8:00AM  Bloomington Jefferson  Medford,
Minneapolis Southwest,
Owatonna,
Totino-Grace 
Bloomington Jefferson High School         
  Tennis: Girls Varsity Matches 12:00PM  Elk River  Washburn  Elk River High School         
  Tennis: Girls JV Matches 12:00PM  Elk River  Washburn  Elk River High School         
  Tennis: Girls JV Blue Matches 4:00PM  Burnsville  Washburn  Burnsville High School         
Wednesday, Aug 21, 2019
  Tennis: Girls Varsity Scrimmage 8:00AM  TBD  Washburn  Creekview Park         
Dbls. vs Edina, Breck, EP, Wayzata
  Tennis: Girls Varsity Matches 4:00PM  Mpls South  DeLaSalle  Powderhorn Park         
  Tennis: Girls Varsity Matches 4:00PM  Robbinsdale Cooper  Roosevelt/Wellstone International  Robbinsdale Cooper High School         
  Tennis: Girls JV Matches 4:00PM  Roseville Area  Washburn  Roseville Area HS         
Thursday, Aug 22, 2019
  Soccer: Girls JV Game TBD  Edina  Washburn  Edison High School         
  Soccer: Boys JV Game 12:00PM  Mpls South  Duluth East  Minneapolis South High School         
  Soccer: Boys Varsity Game 2:00PM  Mpls South  Duluth East  Mpls South HS         
JV at NOON
  Soccer: Girls B Squad Game 3:00PM  Edina  Washburn  Edina High School         
  Tennis: Girls Varsity Matches 3:30PM  Washburn  Edison/Heritage Academy  Reed Sweatt Tennis Center         
  Tennis: Girls Varsity Game 3:30PM  Minneapolis Southwest  Robbinsdale Cooper  Pershing Park         
  Tennis: Girls JV Game 3:30PM  Minneapolis Southwest  Robbinsdale Cooper  Pershing Park         
  Soccer: Girls JV-B Squad Game 4:00PM  Minneapolis Southwest  St. Paul Central  Armatage Park         
  Tennis: Girls Varsity Matches 4:00PM  Bloomington Jefferson  Washburn  Bloomington Jefferson HS         
  Tennis: Girls JV Matches 4:00PM  Bloomington Jefferson  Washburn  Olson Middle School         
  Soccer: Boys JV Game 4:30PM  Robbinsdale Cooper  Minneapolis Southwest  Robbinsdale Cooper High School         
  Soccer: Boys B Squad Game 4:30PM  Minneapolis Southwest  Robbinsdale Cooper  Armatage Park         
  Soccer: Boys Sophomore Game 4:30PM  Minneapolis Southwest  Robbinsdale Cooper  Southwest High School         
  Soccer: Boys JV Game 5:00PM  Edina  Washburn  Edina High School         
  Soccer: Boys JV Game 5:00PM  Tartan Senior  Edison/Heritage Academy  Tartan High School         
  Soccer: Boys JV Game 5:00PM  Tartan Senior  Edison  Tartan High School         
  Soccer: Boys B Squad Game 5:00PM  Edina  Washburn  Edina High School         
  Soccer: Boys Sophomore Game 5:00PM  Edina  Washburn  Edina High School         
  Soccer: Girls Varsity Game 5:00PM  Chaska  Mpls South  Chaska Middle School West Stadium         
  Soccer: Girls JV Game 5:00PM  Minneapolis Southwest  St. Paul Central  Southwest High School         
  Soccer: Girls JV Game 5:00PM  Chaska  Mpls South  Chaska Middle School East         
  Soccer: Girls Varsity Game 6:00PM  Edina  Washburn  Edina High School         
  Soccer: Boys Varsity Game 7:00PM  Tartan Senior  Edison/Heritage Academy  Tartan High School         
  Soccer: Girls Varsity Game 7:00PM  Minneapolis Southwest  St. Paul Central  Southwest High School         
  Soccer: Boys Varsity Game 8:00PM  Edina  Washburn  Edina High School         
Friday, Aug 23, 2019
  Cross Country: Varsity/JV Invitational TBD  Minneapolis Southwest  Washburn  Gale Woods Farm         
  Soccer: Boys B-Squad 2 Game TBD  Washington Technology Magnet  Washburn  Washington Technology Magnet         
  Cross Country: Varsity Invitational 9:00AM  Minneapolis Southwest  Roosevelt/Wellstone International  Gale Woods Farm         
  Cross Country: Boys Varsity Scrimmage 9:00AM  Minneapolis Southwest  Eagan,
Minneapolis Roosevelt,
Minneapolis Washburn,
Robbinsdale Cooper,
St. Paul Washington 
Gale Woods Farm         
  Cross Country: Boys Varsity/JV Scrimmage 9:00AM  Minneapolis Southwest  Eagan,
Minneapolis Roosevelt,
Minneapolis Washburn,
Robbinsdale Cooper,
St. Paul Washington 
Gale Woods Farm         
  Cross Country: Girls Varsity/JV Scrimmage 9:00AM  Minneapolis Southwest  Eagan,
Minneapolis Roosevelt,
Minneapolis Washburn,
Robbinsdale Cooper,
St. Paul Washington 
Gale Woods Farm         
  Volleyball: Girls Varsity Scrimmage 9:00AM  Osseo  Washburn  Osseo High School         
  Tennis: Girls Varsity Matches 10:00AM  Alexandria Area  Washburn  Alexandria         
  Soccer: Girls Varsity Game 4:00PM  Mpls South  Southwest Christian  Minneapolis South High School         
Varsity Only
  Tennis: Girls JV Matches 4:00PM  Blake  Washburn  Blake         
  Tennis: Girls JV Blue Matches 4:00PM  Washburn  DeLaSalle  Kenwood Park Tennis Courts         
  Soccer: Boys C squad Game 4:30PM  Minneapolis Southwest  Benilde-St. Margaret's  Armatage Park         
  Soccer: Boys B Squad Game 5:00PM  Como Park  Washburn  McMurray Field         
 (Cancelled)
  Soccer: Boys Sophomore Game 5:00PM  Como Park  Washburn  McMurray Field         
 (Cancelled)
Saturday, Aug 24, 2019
  Soccer: Boys C squad Tournament TBD  Stillwater  Minneapolis Southwest  Stillwater - Miller Stadium         
  Soccer: Girls Varsity Game 12:00PM  Cristo Rey Jesuit  Edison/Heritage Academy  Roosevelt High School         
  Soccer: Boys Varsity Game 1:00PM  Fridley  Mpls South  Fridley High School         
JV playing at Fridley middle School east Soccer Field
  Soccer: Boys JV Game 1:00PM  Fridley  Mpls South  Fridley Middle School         
  Soccer: Boys B Squad Game 1:00PM  Minnetonka  Minneapolis Southwest  Minnetonka HS         
  Soccer: Boys Sophomore Game 1:00PM  Minnetonka  Minneapolis Southwest  Minnetonka H.S.         
  Soccer: Girls Varsity Game 2:00PM  Roosevelt/Wellstone International  North Lakes Academy  Roosevelt High School         
  Soccer: Boys JV Game 3:00PM  Minnetonka  Minneapolis Southwest  Minnetonka H.S.         
  Soccer: Girls Varsity Game 4:00PM  Saint Agnes  Mpls South  Roosevelt High School         
  Soccer: Boys Varsity Game 5:00PM  Minnetonka  Minneapolis Southwest  Minnetonka H.S.         
Monday, Aug 26, 2019
  Tennis: Girls JV Blue Game 11:00AM  St. Paul Central  Washburn  St. Paul Central High School         
  Tennis: Girls Varsity Matches 3:00PM  Litchfield  Washburn  Litchfield HS         
  Tennis: Girls JV Matches 3:00PM  Litchfield  Washburn  Litchfield HS         
  Soccer: Boys B-Squad 2 Game 4:00PM  Eastview  Washburn  Eastview H.S.         
  Soccer: Girls B Squad Game 4:00PM  Blake  Washburn  Blake Middle School         
Field #4
  Soccer: Girls JV Blue Game 4:30PM  Washburn  Como Park  Pearl Recreation Center         
Tuesday, Aug 27, 2019
  Soccer: Girls Varsity Game TBD  Wayzata  Washburn  Wayzata High School         
  Soccer: Girls JV Game TBD  Wayzata  Washburn  Wayzata High School         
  Soccer: Girls JV Game 3:00PM  Roosevelt/Wellstone International  St. Paul Harding  Roosevelt High School         
  Tennis: Girls Varsity Matches 3:30PM  Edison/Heritage Academy  Roosevelt  Reed Sweatt Tennis Center         
  Tennis: Girls Varsity Game 3:30PM  Minneapolis Southwest  DeLaSalle  Pershing Park         
  Tennis: Girls JV Game 3:30PM  Minneapolis Southwest  DeLaSalle  Pershing Park         
  Soccer: Boys B Squad Game 4:00PM  Washburn  Stillwater  Pearl Recreation Center         
  Soccer: Boys Sophomore Game 4:00PM  Washburn  Stillwater  Pearl Recreation Center         
  Soccer: Girls JV-B Squad Game 4:00PM  Minneapolis Southwest  Apple Valley  Armatage Park         
  Soccer: Girls B Squad Game 4:15PM  Wayzata  Washburn  Wayzata High School         
  Volleyball: Girls B Squad Game 4:15PM  Benilde-St. Margaret's  Washburn  Benilde-St. Margaret's School         
  Soccer: Boys B Squad Game 4:30PM  Irondale  Minneapolis Southwest  Irondale         
  Soccer: Boys Sophomore Game 4:30PM  Irondale  Minneapolis Southwest  Irondale         
  Volleyball: Girls JV Matches 4:30PM  Patrick Henry  Washington Technology Magnet  Minneapolis Patrick Henry High School         
  Volleyball: Girls B Squad Matches 4:30PM  Patrick Henry  Washington Technology Magnet  Minneapolis Patrick Henry High School         
  Soccer: Boys JV Game 5:00PM  Minneapolis Southwest  Irondale  Armatage Park         
  Soccer: Boys JV Game 5:00PM  Washburn  Stillwater  Washburn High School         
  Soccer: Girls JV Game 5:00PM  Minneapolis Southwest  Apple Valley  Southwest High School         
  Soccer: Girls JV Game 5:00PM  Mpls South  Burnsville  Minneapolis South High School         
  Soccer: Girls Varsity Game 5:30PM  Roosevelt/Wellstone International  St. Paul Harding  Roosevelt High School         
  Volleyball: Girls JV Matches 5:30PM  Twin Cities Academy/Great River Tigers  Edison/Heritage Academy  Twin Cities Academy         
  Volleyball: Girls JV Matches 5:30PM  Roosevelt/Wellstone International  Robbinsdale Cooper  Roosevelt High School         
  Volleyball: Girls JV Game 5:30PM  Benilde-St. Margaret's  Washburn  Benilde-St. Margaret's School         
  Volleyball: Girls JV Game 5:30PM  Twin Cities Academy/Great River Tigers  Edison  Twin Cities Academy         
  Volleyball: Girls B Squad Matches 5:30PM  Roosevelt/Wellstone International  Robbinsdale Cooper  Roosevelt High School         
  Volleyball: Girls Sophomore Matches 5:30PM  Benilde-St. Margaret's  Washburn  Benilde-St. Margaret's School         
  Swimming: Girls Varsity Matches 6:00PM  Edina  Edison/Heritage Academy  Art Downey Aquatic Center         
  Swimming: Girls Varsity/JV Meet 6:00PM  Edina High School  Minneapolis Southwest  Art Downey Pool/SouthView Middle School         
  Volleyball: Girls Varsity Matches 6:00PM  Patrick Henry  Washington Technology Magnet  Patrick Henry High School         
  Soccer: Boys Varsity Game 7:00PM  Minneapolis Southwest  Irondale  Southwest High School         
  Soccer: Boys Varsity Game 7:00PM  Washburn  Stillwater  Washburn High School         
  Soccer: Girls Varsity Game 7:00PM  Mpls South  Burnsville  Minneapolis South High School         
JV at 5pm
  Soccer: Girls Varsity Game 7:00PM  Minneapolis Southwest  Apple Valley  Southwest High School         
  Volleyball: Varsity Game 7:00PM  Mpls South  Burnsville  Minneapolis South High School         
B Squad at 4:00pm... JV and Soph. at 5:30pm
  Volleyball: Girls Varsity Matches 7:00PM  Twin Cities Academy/Great River Tigers  Edison/Heritage Academy  Twin Cities Academy         
  Volleyball: Girls Varsity Matches 7:00PM  Roosevelt/Wellstone International  Robbinsdale Cooper  Roosevelt High School         
  Volleyball: Girls Varsity Game 7:00PM  Benilde-St. Margaret's  Washburn  Benilde-St. Margaret's School         
Wednesday, Aug 28, 2019
  Volleyball: Varsity Game TBD  Robbinsdale Cooper  Mpls South  Robbinsdale Cooper High School         
  Soccer: Boys JV Game 4:00PM  Edison/Heritage Academy  Columbia Heights  Edison High School         
  Soccer: Boys C squad Game 4:00PM  Minneapolis Southwest  Minnetonka  Armatage Park         
  Tennis: Girls JV Matches 4:00PM  Edison/Heritage Academy  Roosevelt  Northeast Athletic Fields         
  Tennis: Girls JV Matches 4:00PM  Washburn  Mpls South  Lynnhurst Park         
  Tennis: Girls JV Matches 4:00PM  Patrick Henry/FAIR  Minneapolis Southwest  Weber Park         
  Soccer: Girls Varsity Game 4:30PM  Roosevelt/Wellstone International  St. Paul Humboldt  Roosevelt High School         
  Soccer: Girls Varsity Game 5:00PM  Hope Academy  Edison/Heritage Academy  Hope Academy         
  Soccer: Girls JV Game 5:00PM  Hope Academy  Edison/Heritage Academy  Hope Academy         
  Soccer: Boys Varsity Game 6:00PM  Roosevelt/Wellstone International  Patrick Henry/FAIR  Roosevelt High School         
  Soccer: Boys Varsity Game 6:00PM  Edison/Heritage Academy  Columbia Heights  Edison High School         
  Football: Boys Varsity Game 7:00PM  Washburn  Como Park  Washburn High School         
Thursday, Aug 29, 2019
  Cross Country: Varsity/JV Meet 10:00AM  St. Olaf Showcase  Washburn  St. Olaf College         
  Cross Country: Boys Varsity Meet 10:00AM  Minneapolis Southwest  Minneapolis Washburn  Saint Olaf College         
  Cross Country: Boys Varsity/JV Meet 10:00AM  Minneapolis Southwest  Minneapolis Washburn  Saint Olaf College         
  Cross Country: Girls Varsity/JV Meet 10:00AM  Minneapolis Southwest  Minneapolis Washburn  Saint Olaf College         
  Soccer: Boys B-Squad 2 Game 1:00PM  Minnetonka  Washburn  Minnetonka HS         
  Volleyball: Girls JV Matches 2:30PM  Edison/Heritage Academy  St. Paul Humboldt  Minneapolis Edison HS         
  Tennis: Girls Varsity Matches 3:30PM  Patrick Henry/FAIR  Minneapolis Southwest  Reed Sweatt Tennis Center         
  Soccer: Boys JV Game 3:45PM  North  Mpls South  North High School St. Paul East Field         
  Soccer: Boys B Squad Game 3:45PM  North  Mpls South  St.Paul North Practice Field         
  Soccer: Boys Sophomore Game 3:45PM  North  Mpls South  St. Paul North (South Field)         
  Soccer: Boys B Squad Game 4:00PM  Prior Lake  Washburn  Prior Lake         
Field #2
  Soccer: Girls B Squad Game 4:00PM  Minneapolis Southwest  Blaine  Armatage Park         
  Soccer: Girls B Squad Game 4:00PM  Washburn  Minneapolis South  Pearl Recreation Center         
  Soccer: Girls JV-B Squad Game 4:00PM  Minneapolis Southwest  Blaine  Armatage Park         
  Volleyball: 9 Game 4:00PM  Cretin-Derham Hall  Minneapolis Southwest  Cretin-Derham Hall         
  Volleyball: Girls Varsity Matches 4:00PM  Edison/Heritage Academy  St. Paul Humboldt  Minneapolis Edison HS         
  Soccer: Boys B Squad Game 4:30PM  Hopkins  Minneapolis Southwest           
  Soccer: Boys Sophomore Game 4:30PM  Hopkins  Minneapolis Southwest  Hopkins High School - H6         
  Soccer: Girls JV Blue Game 4:30PM  Cristo Rey Jesuit  Washburn  Christo Rey Jesuit High School         
  Tennis: Girls JV Blue Matches 4:30PM  Washburn  Mound Westonka  Lynnhurst Park         
  Volleyball: Girls JV Matches 4:30PM  Patrick Henry  St. Paul Humboldt  Minneapolis Patrick Henry High School         
  Volleyball: Girls B Squad Matches 4:30PM  Patrick Henry  St. Paul Humboldt  Minneapolis Patrick Henry High School         
  Volleyball: Girls B Squad Matches 4:45PM  St. Croix Preparatory Academy  Roosevelt/Wellstone International  st. croix prep         
  Soccer: Boys Varsity Game 5:00PM  North  Mpls South  St. Paul North Polar Field         
  Soccer: Boys JV Game 5:00PM  Minneapolis Southwest  Hopkins  Armatage Park         
  Soccer: Girls Varsity Game 5:00PM  Minneapolis Southwest  Blaine  Southwest High School         
  Soccer: Girls JV Game 5:00PM  Washburn  Maple Grove Sr.  Washburn High School         
  Soccer: Girls JV Game 5:00PM  Minneapolis Southwest  Blaine  Armatage Park         
  Volleyball: 9B Game 5:00PM  Cretin-Derham Hall  Minneapolis Southwest  Cretin-Derham Hall         
  Soccer: Boys JV Game 5:30PM  Prior Lake  Washburn  Twin Oaks Middle School         
  Soccer: Boys Sophomore Game 5:30PM  Prior Lake  Washburn  Prior Lake         
Field #2
  Swimming: Girls Varsity Matches 5:30PM  TBA  TBA  University of St. Thomas         
  Swimming: Girls Varsity/JV Conference relays 5:30PM  University of St. Thomas  Academy of Holy Angels,
Columbia Heights,
Fridley,
Minneapolis Southwest,
Minnehaha Academy,
Richfield,
St. Anthony Village,
Visitation 
University of St. Thomas         
  Volleyball: JV Game 5:30PM  Cretin-Derham Hall  Minneapolis Southwest  Cretin-Derham Hall         
  Volleyball: B Squad Game 5:30PM  Cretin-Derham Hall  Minneapolis Southwest  Cretin-Derham Hall         
  Volleyball: Girls JV Matches 5:45PM  St. Croix Preparatory Academy  Roosevelt/Wellstone International  st. croix prep         
  Football: Boys Varsity Game 6:00PM  Edison/Heritage Academy  St. Agnes  Minneapolis Edison HS         
  Football: Boys Varsity Game 6:00PM  St. Paul Highland Park  Minneapolis Southwest  St. Paul Higland Park         
  Volleyball: Girls Varsity Matches 6:00PM  Patrick Henry  St. Paul Humboldt  Minneapolis Patrick Henry High School         
  Football: Boys Varsity Game 7:00PM  Mpls South  Breck  Minneapolis South High School         
  Soccer: Boys Varsity Game 7:00PM  Minneapolis Southwest  Hopkins  Southwest High School         
  Soccer: Girls Varsity Game 7:00PM  Washburn  Maple Grove Sr.  Washburn High School         
  Volleyball: Varsity Game 7:00PM  Cretin-Derham Hall  Minneapolis Southwest  Cretin-Derham Hall         
  Volleyball: Girls Varsity Matches 7:00PM  St. Croix Preparatory Academy  Roosevelt  st. croix prep         
Friday, Aug 30, 2019
  Football: Varsity Game 4:00PM  St. Paul Johnson  Mpls North  Saint Paul Johnson         
  Football: Varsity Game 5:00PM  St. Paul Central  Patrick Henry  St. Paul Central High School         
  Soccer: Boys C squad Game 5:00PM  Como Park  Minneapolis Southwest  McMurray Park         
  Soccer: Boys Sophomore Game 5:00PM  Como Park  Minneapolis Southwest  McMurray Park         
  Football: Boys Varsity Game 7:00PM  Roosevelt/Wellstone International  Concordia Academy  Roosevelt High School         
  Soccer: Boys Varsity Game 7:00PM  Madison Memorial  Washburn           
Madison Tech College
Saturday, Aug 31, 2019
  Soccer: Boys JV Game 9:00AM  Roosevelt  Lincoln International  Roosevelt High School         
  Soccer: Boys Varsity Game 10:00AM  Madison West  Washburn           
Madison Tech College
  Soccer: Boys Varsity Game 11:00AM  Roosevelt  Lincoln International  Roosevelt High School         
  Tennis: Girls Varsity Tournament 12:00PM  Sioux Falls O'Gorman  Washburn  Sioux Falls O'Gorman High School         
& 4pm
Tuesday, Sep 3, 2019
  Football: Boys JV Game 4:00PM  Roosevelt/Wellstone International  Concordia Academy  Roosevelt High School         
  Soccer: Girls JV-B Squad Game 4:00PM  Minneapolis Southwest  Burnsville  Armatage Park         
  Tennis: Girls Varsity Matches 4:00PM  Minneapolis Southwest  Roosevelt  Reed Sweatt Tennis Center         
  Volleyball: 9 Matches 4:00PM  Benilde - St. Margaret`s  Minneapolis Southwest  Benilde-St. Margaret's High School         
  Volleyball: 9B Matches 4:00PM  Benilde - St. Margaret`s  Minneapolis Southwest  Benilde-St. Margaret's High School         
  Soccer: Boys JV Game 4:15PM  East Ridge  Washburn  East Ridge HS         
  Soccer: Boys JV Game 4:15PM  DeLaSalle  Mpls South  Fort Snelling/Neiman Soccer Fields         
  Soccer: Boys B Squad Game 4:15PM  East Ridge  Washburn  East Ridge HS         
  Soccer: Boys B Squad Game 4:15PM  DeLaSalle  Mpls South  Fort Snelling/Neiman Soccer Fields         
  Soccer: Boys B-Squad 2 Game 4:15PM  East Ridge  Washburn  East Ridge HS         
Game played on Field Green 17
  Soccer: Boys Sophomore Game 4:15PM  East Ridge  Washburn  East Ridge HS         
  Soccer: Boys Sophomore Game 4:15PM  DeLaSalle  Mpls South  Fort Snelling/Neiman Soccer Fields         
  Soccer: Girls JV Game 4:15PM  East Ridge  Washburn  East Ridge HS         
East Ridge-Green 17
  Soccer: Girls JV Blue Game 4:15PM  Mpls South  Washburn  Nokomis         
  Football: B Squad Game 4:30PM  Mpls North  St. Paul Johnson  Franklin Middle School         
  Football: Boys JV Game 4:30PM  Edison/Heritage Academy  St. Agnes  Minneapolis Edison HS         
  Football: Boys JV Game 4:30PM  St. Paul Highland Park  Minneapolis Southwest  St. Paul Higland Park         
  Football: Boys JV Game 4:30PM  St. Paul Johnson  Mpls North  Saint Paul Johnson         
  Soccer: Girls JV Game 4:30PM  Roosevelt  Cristo Rey Jesuit  Roosevelt High School         
 (Date Changed to 09-07-19)
  Soccer: Boys Varsity Game 5:00PM  East Ridge  Washburn  East Ridge HS         
  Soccer: Girls JV Game 5:00PM  Minneapolis Southwest  Burnsville  Southwest High School         
  Volleyball: Girls JV Game 5:00PM  Breck  Edison/Heritage Academy  Breck School         
  Volleyball: JV Matches 5:30PM  Benilde - St. Margaret`s  Minneapolis Southwest  Benilde-St. Margaret's High School         
  Volleyball: B Squad Matches 5:30PM  Benilde - St. Margaret`s  Minneapolis Southwest  Benilde-St. Margaret's High School         
  Volleyball: Girls JV Matches 5:30PM  Roosevelt/Wellstone International  Fridley  Roosevelt High School         
  Volleyball: Girls JV Matches 5:30PM  Patrick Henry  Brooklyn Center  Patrick Henry High School         
  Volleyball: Girls B Squad Matches 5:30PM  Roosevelt/Wellstone International  Fridley  Roosevelt High School         
  Volleyball: Girls B Squad Matches 5:30PM  Patrick Henry  Brooklyn Center  Patrick Henry High School         
  Soccer: Girls Varsity Game 6:30PM  Roosevelt/Wellstone International  Cristo Rey Jesuit  Roosevelt High School         
 (Date Changed to 09-07-19)
  Volleyball: Girls Varsity Game 6:30PM  Breck  Edison/Heritage Academy  Breck School         
  Soccer: Boys Varsity Game 7:00PM  DeLaSalle  Mpls South  DeLaSalle High School         
JV Sophomore and B all playing at Ft. Snelling /Neiman Fields at4:15pm
  Soccer: Girls Varsity Game 7:00PM  East Ridge  Washburn  East Ridge HS         
  Soccer: Girls Varsity Game 7:00PM  Minneapolis Southwest  Burnsville  Southwest High School         
  Volleyball: Varsity Game 7:00PM  Mpls South  Bloomington Kennedy  Minneapolis South High School         
B squad at 4:00pm...JV and Soph at 5:30pm
  Volleyball: Varsity Matches 7:00PM  Benilde - St. Margaret`s  Minneapolis Southwest  Benilde-St. Margaret's High School         
  Volleyball: Girls Varsity Matches 7:00PM  Roosevelt/Wellstone International  Fridley  Roosevelt High School         
  Volleyball: Girls Varsity Matches 7:00PM  Patrick Henry  Brooklyn Center  Patrick Henry High School         
Wednesday, Sep 4, 2019
  Soccer: Boys C squad Game TBD  St. Paul Washington  Minneapolis Southwest  St. Paul Washington         
  Tennis: Girls Varsity Matches 4:00PM  Lakeville North  Washburn  Lakeville North         
  Tennis: Girls JV Matches 4:00PM  Patrick Henry/FAIR  Mpls South  Weber Park         
  Tennis: Girls JV Matches 4:00PM  Minneapolis Southwest  Roosevelt  Pershing Park         
  Tennis: Girls JV Matches 4:00PM  Washburn  Lakeville North  Lynnhurst Park         
  Tennis: Girls JV Blue Matches 4:00PM  Lakeville North  Washburn  Lakeville North         
  Soccer: Boys B Squad Game 4:15PM  Minneapolis Southwest  Washburn  Pearl Recreation Center         
  Soccer: Boys B Squad Game 4:15PM  Washburn  Minneapolis Southwest  Pearl         
  Soccer: Boys Sophomore Game 4:15PM  Minneapolis Southwest  Washburn  Armatage Park         
  Soccer: Girls B Squad Game 4:15PM  Washburn  Minnetonka  Pearl Recreation Center         
Thursday, Sep 5, 2019
  Soccer: Girls JV Game TBD  Patrick Henry/FAIR  Roosevelt/Wellstone International  Bohanon Park         
  Volleyball: Girls Sophomore Matches TBD  Rockford  Washburn  Rockford High School         
  Soccer: Boys JV Game 3:15PM  Mpls South  Edison/Heritage Academy  South High School         
  Cross Country Invitational 4:00PM  Fridley  Patrick Henry,
Park Center,
Holy Family Catholic,
Concordia Academy,
Brooklyn Center Centaurs,
Community of Peace Academy,
Groves Academy,
St. Paul Johnson,
St. Paul Humboldt,
North Lakes Academy,
Avail Academy,
St. Anthony Village,
Kaleidoscope Charter,
Spring Lake Park,
St. Paul Harding,
Twin Cities Academy,
St. Paul Washington 
Fridley High School         
  Cross Country: Boys Varsity Meet 4:00PM  Hopkins  Elk River,
Edina High School,
Minneapolis Southwest,
Buffalo,
Eastview,
St. Michael-Albertville,
Marshall,
Eden Prairie,
Chaska,
Coon Rapids,
Willmar,
Lakeville North,
Eagle Ridge Academy,
Minnetonka,
Chanhassen,
Armstrong,
International School of Minnesota,
Prior Lake,
Lakeville South 
Gale Woods-Minnetrista         
  Cross Country: Boys JV Meet 4:00PM  Hopkins  Elk River,
Edina High School,
Minneapolis Southwest,
Buffalo,
Eastview,
St. Michael-Albertville,
Marshall,
Eden Prairie,
Chaska,
Coon Rapids,
Willmar,
Lakeville North,
Eagle Ridge Academy,
Minnetonka,
Chanhassen,
Armstrong,
International School of Minnesota,
Prior Lake,
Lakeville South 
Gale Woods-Minnetrista         
  Cross Country: Boys Varsity/JV Meet 4:00PM  Hopkins  Eagle Ridge Academy,
Elk River,
Edina High School,
Minneapolis Southwest,
Buffalo,
Eastview,
Marshall,
Eden Prairie,
Chaska,
Coon Rapids,
Willmar,
Lakeville North,
Minnetonka,
Chanhassen,
Armstrong,
International School of Minnesota,
Prior Lake,
Lakeville South 
Gale Woods-Minnetrista         
  Cross Country: Girls Varsity Meet 4:00PM  Hopkins  Elk River,
Minneapolis Southwest,
Buffalo,
St. Michael-Albertville,
Marshall,
Eden Prairie,
Chaska,
Coon Rapids,
Willmar,
Lakeville North,
Eagle Ridge Academy,
Minnetonka,
Chanhassen,
Armstrong,
International School of Minnesota,
Prior Lake,
Lakeville South 
Gale Woods-Minnetrista         
  Cross Country: Girls JV Meet 4:00PM  Hopkins  Elk River,
Minneapolis Southwest,
Buffalo,
St. Michael-Albertville,
Marshall,
Eden Prairie,
Chaska,
Coon Rapids,
Willmar,
Lakeville North,
Eagle Ridge Academy,
Minnetonka,
Chanhassen,
Armstrong,
International School of Minnesota,
Prior Lake,
Lakeville South 
Gale Woods-Minnetrista         
  Cross Country: Girls Varsity/JV Meet 4:00PM  Hopkins  Eagle Ridge Academy,
Elk River,
Edina High School,
Minneapolis Southwest,
Buffalo,
Eastview,
Marshall,
Eden Prairie,
Chaska,
Coon Rapids,
Willmar,
Lakeville North,
Minnetonka,
Chanhassen,
Armstrong,
International School of Minnesota,
Prior Lake,
Lakeville South 
Gale Woods-Minnetrista         
  Soccer: Boys JV Game 4:00PM  Patrick Henry/FAIR  Roosevelt/Wellstone International  Bohanon Park         
  Soccer: Boys JV Game 4:00PM  Minneapolis Southwest  Washburn  Armatage Park         
  Soccer: Girls JV Game 4:00PM  Mpls South  Edison/Heritage Academy  Nokomis Park         
  Tennis: Girls Varsity Matches 4:00PM  Patrick Henry/FAIR  Mpls South  Reed Sweatt Tennis Center         
  Volleyball: 9 Matches 4:00PM  Minneapolis Southwest  Eden Prairie  Southwest High School         
  Volleyball: 9B Matches 4:00PM  Minneapolis Southwest  Eden Prairie  Southwest High School         
  Soccer: Girls JV Game 4:15PM  Minneapolis Southwest  Washburn  Armatage Park         
  Volleyball: Girls B Squad Matches 4:15PM  Rockford  Washburn  Rockford High School         
  Football: Boys C squad Game 4:30PM  St. Paul Highland Park  Minneapolis Southwest  St. Paul Higland Park         
  Soccer: Boys C squad Game 4:30PM  Benilde-St. Margaret's  Minneapolis Southwest  Benilde-St. Margaret's High School         
  Soccer: Boys Sophomore Game 4:30PM  Benilde - St. Margaret`s  Minneapolis Southwest  Benilde-St. Margaret's High School         
  Soccer: Boys Varsity Game 5:00PM  Minneapolis Southwest  Washburn  Southwest High School         
  Soccer: Boys Varsity Game 5:00PM  Mpls South  Edison/Heritage Academy  South High School         
  Soccer: Boys Varsity Game 5:00PM  Patrick Henry/FAIR  Roosevelt/Wellstone International  Minneapolis Patrick Henry High School         
  Swimming: Girls Varsity Matches 5:30PM  Minnehaha Academy  Edison/Heritage Academy  Minnehaha Academy         
  Swimming: Girls Varsity/JV Meet 5:30PM  Minneapolis Southwest  Academy of Holy Angels,
Minnehaha Academy 
Southwest High School         
  Volleyball: JV Matches 5:30PM  Minneapolis Southwest  Eden Prairie  Southwest High School         
  Volleyball: B Squad Matches 5:30PM  Minneapolis Southwest  Eden Prairie  Southwest High School         
  Volleyball: Girls JV Matches 5:30PM  Roosevelt/Wellstone International  Minnehaha Academy  Roosevelt High School         
  Volleyball: Girls JV Matches 5:30PM  Rockford  Washburn  Rockford High School         
  Volleyball: Girls B Squad Matches 5:30PM  Roosevelt/Wellstone International  Minnehaha Academy  Roosevelt High School         
  Volleyball: Girls JV Game 5:45PM  Edison/Heritage Academy  St. Cloud Apollo  Minneapolis Edison HS         
  Soccer: Girls Varsity Game 7:00PM  Minneapolis Southwest  Washburn  Southwest High School         
  Soccer: Girls Varsity Game 7:00PM  Mpls South  Edison/Heritage Academy  South High School         
  Soccer: Girls Varsity Game 7:00PM  Patrick Henry/FAIR  Roosevelt/Wellstone International  Patrick Henry High School         
  Volleyball: Varsity Matches 7:00PM  Minneapolis Southwest  Eden Prairie  Southwest High School         
  Volleyball: Girls Varsity Game 7:00PM  Edison/Heritage Academy  St. Cloud Apollo  Minneapolis Edison HS         
  Volleyball: Girls Varsity Matches 7:00PM  Roosevelt/Wellstone International  Minnehaha Academy  Roosevelt High School         
  Volleyball: Girls Varsity Matches 7:00PM  Rockford  Washburn  Rockford High School         
Friday, Sep 6, 2019
  Football: Boys Varsity Game TBD  Breck  Edison/Heritage Academy  Breck School         
  Football: Boys Varsity Game 4:00PM  St. Paul Johnson  Washburn  St. Paul Johnson         
  Soccer: Boys B-Squad 2 Game 4:00PM  Washburn  Minnetonka  Pearl Recreation Center         
  Tennis: Girls Varsity Game 4:00PM  Academy of Holy Angels  Minneapolis Southwest  Valley View Park         
  Tennis: Girls JV Game 4:00PM  Academy of Holy Angels  Minneapolis Southwest  Christian Park - Richfield         
  Soccer: Girls B Squad Game 4:15PM  Washburn  Minneapolis Southwest  Pearl Recreation Center         
  Soccer: Girls JV Blue Game 4:15PM  Washburn  Minneapolis Southwest  Pearl Recreation Center         
  Soccer: Girls JV-B Squad Game 4:15PM  Washburn  Minneapolis Southwest  Pearl Recreation Center         
  Football: Varsity Tournament 5:00PM  Apple Valley  Bloomington Kennedy,
Caledonia Area Public Schools,
Centennial,
Concordia Academy,
Cretin-Derham Hall,
Faribault,
Fillmore Central,
Hastings,
Mpls South,
Mounds View,
Park,
Patrick Henry,
St. Francis,
Stewartville,
Virginia 
Apple Valley High School         
Aerie Challenge
  Volleyball: Varsity Tournament 5:00PM  Apple Valley  Mpls South  Apple Valley High School         
Varsity
  Football: Boys Varsity Game 6:00PM  Minneapolis Southwest  North  Mpls Southwest HS         
  Football: Varsity Game 7:00PM  Patrick Henry  Highland Park  Mpls Patrick Henry HS         
  Football: Varsity Game 7:00PM  Minneapolis Southwest  Mpls North  Southwest High School         
  Football: Boys Varsity Game 7:00PM  Saint Agnes  Roosevelt/Wellstone International  Saint Agnes         
  Football: Boys Varsity Game 7:00PM  Concordia Academy  Mpls South  Concordia Academy, Roseville         
Saturday, Sep 7, 2019
  Volleyball: JV Matches TBD  Minneapolis Southwest  Roseville Area  Southwest High School         
  Football: Varsity Tournament 8:00AM  Apple Valley  Bloomington Kennedy,
Caledonia Area Public Schools,
Centennial,
Concordia Academy,
Cretin-Derham Hall,
Faribault,
Fillmore Central,
Hastings,
Mpls South,
Mounds View,
Park,
Patrick Henry,
St. Francis,
Stewartville,
Virginia 
Apple Valley High School         
Aerie Challenge
  Volleyball: Varsity Tournament 8:00AM  Apple Valley  Mpls South  Minneapolis South High School         
  Volleyball: Girls JV Invitational 8:00AM  Maple Grove Sr.  Washburn  Maple Grove         
  Volleyball: Girls B Squad Game 8:00AM  Lakeville South  Mpls South  Lakeville South High School         
  Volleyball: Girls Sophomore Tournament 8:00AM  Burnsville  Washburn  Burnsville High School         
  Tennis: Girls Varsity Invitational 9:00AM  St. Michael-Albertville  Washburn  St. Michael-Albertville HS         
  Tennis: Girls JV Matches 9:00AM  Delano  Washburn  Delano High School         
  Volleyball: Girls Varsity Tournament 9:00AM  Becker  Washburn  Becker High School         
  Volleyball: Girls JV Tournament 9:00AM  Blaine  Mpls South  Blain HS -Fieldhouse Gym Center         
  Cross Country: Varsity Invitational 10:00AM    Roosevelt/Wellstone International  Bassett Creek Park         
  Cross Country: Varsity/JV Invitational 10:00AM  TBD  Washburn  Bassett Creek         
  Soccer: Girls JV Game 10:00AM  Roosevelt  Cristo Rey Jesuit  Roosevelt High School         
(Date & Time Changed from 09-03-19)
  Tennis: Girls Varsity Matches 10:30AM  Cloquet  Roosevelt/Wellstone International  Laura McArthur elementary School         
  Football: Boys JV Game 11:00AM  St. Paul Johnson  Washburn  St. Paul Johnson         
  Soccer: Boys B Squad Game 12:00PM  Armstrong  Mpls South  Zachary Park         
  Soccer: Boys Sophomore Game 12:00PM  Armstrong  Mpls South  Zachary Park         
  Soccer: Girls Varsity Game 12:00PM  Roosevelt/Wellstone International  Cristo Rey Jesuit  Roosevelt High School         
(Date & Time Changed from 09-03-19)
  Tennis: Girls Varsity Matches 12:01PM  Duluth Denfeld  Roosevelt/Wellstone International  Laura McArthur elementary School         
  Soccer: Boys B Squad Game 1:00PM  Washburn  Eastview  Eastview H.S.         
  Soccer: Boys Sophomore Game 1:00PM  Washburn  Eastview  Eastview H.S.         
  Soccer: Boys Varsity Game 2:00PM  Armstrong  Mpls South  Armstrong High School         
JV at 2pm at Zachary Park. Soph and B at 12:00 at Zachary Park
  Soccer: Boys JV Game 2:00PM  Armstrong  Mpls South  Zachary Park         
  Soccer: Boys JV Game 3:00PM  Bloomington Kennedy  Minneapolis Southwest  Bloomington Kennedy         
  Soccer: Boys Sophomore Game 3:00PM  Bloomington Kennedy  Minneapolis Southwest  Bloomington Kennedy         
  Soccer: Girls JV Game 3:00PM  Robbinsdale Armstrong  Minneapolis Southwest  Robbinsdale Armstrong High School         
  Soccer: Girls JV-B Squad Game 3:00PM  Armstrong  Minneapolis Southwest  Sonnesyn Park         
  Soccer: Girls Varsity Game 4:00PM  Robbinsdale Armstrong  Minneapolis Southwest  Robbinsdale Armstrong High School         
  Volleyball: B Squad Matches 4:00PM  Minneapolis Southwest  Roseville Area  Southwest High School         
  Volleyball: 9 Game 4:00PM  Lakeville South  Minneapolis Southwest  Lakeville South         
  Soccer: Boys Varsity Game 5:00PM  Bloomington Kennedy  Minneapolis Southwest  Bloomington Kennedy         
  Soccer: Boys JV Game 5:00PM  Washburn  Eastview  Washburn High School         
  Soccer: Boys B Squad Game 5:00PM  Bloomington Kennedy  Minneapolis Southwest  Bloomington Kennedy         
  Soccer: Boys Varsity Game 7:00PM  Washburn  Eastview  Washburn High School         
  Volleyball: Girls Varsity Tournament 7:00PM  Irondale  Roosevelt/Wellstone International  Irondale High School         
Monday, Sep 9, 2019
  Football: Boys JV Game 4:00PM  Saint Agnes  Roosevelt/Wellstone International  Saint Agnes         
  Soccer: Boys B Squad Game 4:00PM  Minneapolis South  Washburn  Pearl Recreation Center         
  Soccer: Boys B Squad Game 4:00PM  Minneapolis Southwest  Como Park  Armatage Park         
  Soccer: Boys Sophomore Game 4:00PM  Minneapolis South  Washburn  Nokomis         
  Soccer: Girls Varsity Game 4:00PM  Roosevelt/Wellstone International  Patrick Henry/FAIR  Roosevelt High School         
  Tennis: Girls Varsity Game 4:00PM  Bloomington Jefferson  Minneapolis Southwest  Bloomington Jefferson Activity Center         
  Tennis: Girls JV Matches 4:00PM  Roosevelt  Patrick Henry/FAIR  Lake Hiawatha Park         
  Tennis: Girls JV Matches 4:00PM  Washburn  Edison/Heritage Academy  Lynnhurst Park         
  Tennis: Girls JV Game 4:00PM  Bloomington Jefferson  Minneapolis Southwest  Bloomington Jefferson Activity Center         
  Volleyball: B Squad Matches 4:15PM  Orono  Minneapolis Southwest  Orono High School         
  Volleyball: 9 Matches 4:15PM  Orono  Minneapolis Southwest  Orono High School         
  Football: JV Game 4:30PM  Patrick Henry  Highland Park           
  Football: Boys JV Game 4:30PM  Minneapolis Southwest  Mpls North  Southwest High School         
  Soccer: Girls JV Game 5:00PM  Eden Prairie  Washburn  Eden Prairie High School         
  Soccer: Girls JV Blue Game 5:00PM  Eden Prairie  Washburn  Eden Prairie High School         
  Volleyball: JV Matches 5:30PM  Orono  Minneapolis Southwest  Orono High School         
  Volleyball: Girls JV Matches 5:30PM  Cristo Rey Jesuit  Edison  Cristo Rey Jesuit High School         
  Soccer: Boys Varsity Game 7:00PM  Groves Academy  Patrick Henry  Benilde-St. Margaret         
  Soccer: Girls Varsity Game 7:00PM  Eden Prairie  Washburn  Eden Prairie High School         
  Volleyball: Varsity Matches 7:00PM  Orono  Minneapolis Southwest  Orono High School         
  Volleyball: Girls Varsity Matches 7:00PM  Cristo Rey Jesuit  Edison/Heritage Academy  Cristo Rey Jesuit High School         
Tuesday, Sep 10, 2019
  Football: Boys JV Game TBD  Breck  Edison/Heritage Academy  Breck School         
  Volleyball: Varsity Game TBD  White Bear Lake Area  Mpls South           
  Tennis: Girls Varsity Matches 3:30PM  Washburn  Mpls South  Kenwood Tennis Courts         
  Tennis: Girls Varsity Matches 4:00PM  Roosevelt  Patrick Henry/FAIR  Reed Sweatt Tennis Center         
  Tennis: Girls Varsity Game 4:00PM  St. Paul Academy and Summit  Minneapolis Southwest  SPA - Goodrich Campus         
  Tennis: Girls JV Game 4:00PM  St. Paul Academy and Summit  Minneapolis Southwest  SPA - Goodrich Campus         
  Volleyball: Girls Sophomore Matches 4:00PM  Richfield  Washburn  Richfield High School         
  Soccer: Boys C squad Game 4:10PM  Academy of Holy Angels  Minneapolis Southwest  Taft Park         
  Soccer: Boys Varsity Game 4:15PM  Trinity School at River Ridge  Roosevelt/Wellstone International  Trinity School, Eagan, Minnesota         
  Soccer: Boys JV Game 4:15PM  Trinity School at River Ridge  Roosevelt/Wellstone International  Trinity School, Eagan, Minnesota         
  Soccer: Girls Varsity Game 4:15PM  St. Paul Harding  Edison/Heritage Academy  Harding High School         
  Soccer: Boys Varsity Game 5:00PM  Prairie Seeds Academy  Edison  Prairie Seeds Academy         
  Soccer: Girls Varsity Game 5:30PM  Nova Classical Academy  Roosevelt/Wellstone International  nova classical         
  Volleyball: Girls JV Matches 5:30PM  Patrick Henry  Math & Science Academy  Minneapolis Patrick Henry High School         
  Volleyball: Girls JV Matches 5:30PM  Richfield  Washburn  Richfield High School         
  Volleyball: Girls B Squad Matches 5:30PM  Patrick Henry  Math & Science Academy  Minneapolis Patrick Henry High School         
  Volleyball: Girls Varsity Matches 7:00PM  Patrick Henry  Math & Science Academy  Minneapolis Patrick Henry High School         
  Volleyball: Girls Varsity Matches 7:00PM  Richfield  Washburn  Richfield High School         
Wednesday, Sep 11, 2019
  Tennis: Girls Varsity Matches 4:00PM  Roosevelt  Washburn  Lake Hiawatha Park         
  Tennis: Girls Varsity Game 4:00PM  St. Louis Park  Minneapolis Southwest  St. Louis Park High School         
  Tennis: Girls JV Matches 4:00PM  Edison  Patrick Henry/FAIR  Northeast Athletic Fields         
  Tennis: Girls JV Matches 4:00PM  Roosevelt  Washburn  Lake Hiawatha Park         
  Tennis: Girls JV Game 4:00PM  Minneapolis Southwest  St. Louis Park  St. Louis Park High School         
  Tennis: Girls JV Matches 4:00PM  Como Park  Washburn  Como Park High School         
  Soccer: Boys Sophomore Game 4:15PM  Minneapolis Southwest  Apple Valley  Armatage Park         
  Soccer: Girls JV Game 4:30PM  Burnsville  Washburn  Burnsville High School         
  Soccer: Girls B Squad Game 4:30PM  Burnsville  Washburn  Burnsville High School         
  Soccer: Girls JV Blue Game 4:30PM  Southwest Christian  Washburn  Southwest Christian         
Thursday, Sep 12, 2019
  Soccer: Boys JV Game TBD  Patrick Henry/FAIR  Edison/Heritage Academy  Bohanon Park         
  Soccer: Boys JV Game TBD  Roosevelt  Minneapolis Southwest  Nokomis Park         
  Soccer: Girls JV Game TBD  Patrick Henry/FAIR  Edison/Heritage Academy  Bohanon Park         
  Soccer: Girls JV Game TBD  Washburn  Mpls South  Pearl Recreation Center         
JV Blue playing
  Swimming: Girls Varsity Matches TBD  Richfield  Edison/Heritage Academy  Richfield High School         
  Volleyball: Varsity Game TBD  Hopkins  Mpls South           
  Soccer: Boys JV Game 3:15PM  Mpls South  Roosevelt/Wellstone International  South High School         
  Soccer: Boys JV Game 4:00PM  Washburn  Mpls South  Pearl Recreation Center         
  Soccer: Girls JV Game 4:00PM  Roosevelt/Wellstone International  Minneapolis Southwest  Nokomis Park         
  Tennis: Girls Varsity Game 4:00PM  Hopkins  Minneapolis Southwest  Hopkins High School - H7         
  Tennis: Girls Varsity Matches 4:00PM  Edison  Patrick Henry/FAIR  Reed Sweatt Tennis Center         
  Soccer: Boys C squad Game 4:15PM  Minneapolis Southwest  Bloomington Jefferson  Armatage Park         
  Soccer: Girls JV Blue Game 4:15PM  Washburn  Minneapolis South  Pearl Recreation Center         
  Soccer: Boys B Squad Game 4:30PM  St. Paul Academy and Summit  Minneapolis Southwest  SPA - Goodrich Campus         
  Soccer: Boys Varsity Game 5:00PM  Patrick Henry/FAIR  Edison/Heritage Academy  Patrick Henry High School         
  Soccer: Boys Varsity Game 5:00PM  Roosevelt/Wellstone International  Minneapolis Southwest  Roosevelt High School         
  Soccer: Boys Varsity Game 5:00PM  Washburn  Mpls South  Washburn High School         
  Swimming: Girls Varsity/JV Meet 5:30PM  Richfield  Minneapolis Southwest  Richfield High School         
  Volleyball: 9 Matches 5:30PM  Minneapolis Southwest  North  Southwest High School         
  Volleyball: Girls JV Matches 5:30PM  Patrick Henry/FAIR  Edison/Heritage Academy  Edison High School         
  Volleyball: Girls JV Matches 5:30PM  Washburn  Roosevelt/Wellstone International  Washburn High School         
  Volleyball: Girls JV Matches 5:30PM  Minneapolis Southwest  Mpls North  Southwest High School         
  Volleyball: Girls B Squad Matches 5:30PM  Patrick Henry/FAIR  Edison/Heritage Academy  Minneapolis Patrick Henry High School         
  Volleyball: Girls B Squad Matches 5:30PM  Washburn  Roosevelt/Wellstone International  Washburn High School         
  Volleyball: Girls B Squad Matches 5:30PM  Minneapolis Southwest  Mpls North  Southwest High School         
  Soccer: Girls Varsity Game 7:00PM  Patrick Henry/FAIR  Edison/Heritage Academy  Patrick Henry High School         
  Soccer: Girls Varsity Game 7:00PM  Roosevelt/Wellstone International  Minneapolis Southwest  Roosevelt High School         
  Soccer: Girls Varsity Game 7:00PM  Washburn  Mpls South  Washburn High School         
  Volleyball: Girls Varsity Matches 7:00PM  Washburn  Roosevelt/Wellstone International  Washburn High School         
  Volleyball: Girls Varsity Matches 7:00PM  Patrick Henry/FAIR  Edison/Heritage Academy  Minneapolis Patrick Henry High School         
  Volleyball: Girls Varsity Matches 7:00PM  Minneapolis Southwest  Mpls North  Southwest High School         
  Volleyball: Girls Varsity Bye 7:00PM  Mpls South             
  Volleyball: Girls JV Bye 5:30PM  Mpls South             
  Volleyball: Girls B Squad Bye 5:30PM  Mpls South             
Friday, Sep 13, 2019
  Cross Country: Varsity Invitational 3:30PM    Roosevelt/Wellstone International  Lakeville North         
  Cross Country: Boys Varsity Invitational 3:30PM  Lakeville North  Chesterton Academy,
Henry Sibley,
Farmington,
Washington Technology Magnet,
Richfield,
St. Paul Central,
Eagan,
Minneapolis Southwest,
Centennial High School,
Bloomington Kennedy,
Mpls South,
Coon Rapids,
Woodbury,
Andover,
Minneapolis Roosevelt,
Prior Lake,
Lakeville South,
Shakopee 
Lakeville- Steve Michaud Park         
  Cross Country: Boys Varsity/JV Invitational 3:30PM  Lakeville North  Chesterton Academy,
Henry Sibley,
Farmington,
Washington Technology Magnet,
Richfield,
St. Paul Central,
Eagan,
Minneapolis Southwest,
Centennial High School,
Bloomington Kennedy,
Mpls South,
Coon Rapids,
Woodbury,
Andover,
Minneapolis Roosevelt,
Prior Lake,
Lakeville South,
Shakopee 
Lakeville- Steve Michaud Park         
  Cross Country: Girls Varsity Invitational 3:30PM  Lakeville North  Henry Sibley,
Farmington,
Washington Technology Magnet,
Richfield,
Edina High School,
St. Paul Central,
Minneapolis Southwest,
Centennial High School,
Bloomington Kennedy,
Mpls South,
Visitation,
Coon Rapids,
Woodbury,
Andover,
Minneapolis Roosevelt,
Lakeville South,
Chesterton Academy,
Shakopee 
Lakeville- Steve Michaud Park         
  Cross Country: Girls Varsity/JV Invitational 3:30PM  Lakeville North  Chesterton Academy,
Henry Sibley,
Farmington,
Washington Technology Magnet,
Richfield,
St. Paul Central,
Eagan,
Minneapolis Southwest,
Centennial High School,
Bloomington Kennedy,
Mpls South,
Coon Rapids,
Woodbury,
Andover,
Minneapolis Roosevelt,
Prior Lake,
Lakeville South,
Shakopee 
Lakeville- Steve Michaud Park         
  Tennis: Girls Varsity Matches 4:00PM  Roosevelt/Wellstone International  Bloomington Kennedy  Lake Hiawatha Park         
  Tennis: Girls JV Matches 4:00PM  Chanhassen  Washburn  Chanhassen HS         
  Tennis: Girls JV Blue Matches 4:00PM  Blake  Washburn  Blake         
  Football: Varsity Game 6:00PM  Mpls North  Patrick Henry  Parade Stadium         
Mpls. North Homecoming 2019-2020
  Football: Boys Varsity Game 6:00PM  Edison/Heritage Academy  St. Paul Harding  Minneapolis Edison HS         
  Football: Boys Varsity Game 7:00PM  Washburn  Minneapolis Southwest  Washburn High School         
  Football: Boys Varsity Game 7:00PM  Roosevelt/Wellstone International  South  Roosevelt High School         
  Football: Boys Varsity Game 7:00PM  Minneapolis Roosevelt  Mpls South  Roosevelt High School         
  Football: Boys Varsity Game 7:00PM  Minneapolis Washburn  Minneapolis Southwest  Mpls Washburn HS         
Saturday, Sep 14, 2019
  Soccer: Boys JV Game TBD  Mpls South  Minneapolis Southwest  South High School         
  Soccer: Boys B Squad Game TBD  Minneapolis South  Minneapolis Southwest  South High School         
  Soccer: Boys Sophomore Game TBD  Minneapolis South  Minneapolis Southwest  Minneapolis South H.S.         
  Soccer: Boys B Squad Game 8:00AM  Mpls South  Minneapolis Southwest  Minneapolis South High School         
  Volleyball: JV Tournament 8:00AM  Lakeville South  Minneapolis Southwest  Lakeville South         
  Volleyball: B Squad Tournament 8:00AM  Minneapolis Southwest  Lakeville North  Lakeville North High School         
  Volleyball: Girls Varsity Tournament 8:00AM  Columbia Heights  Brooklyn Center Centaurs,
Edison/Heritage Academy,
Humboldt,
Minneapolis North,
St. Paul Johnson,
Twin Cities Academy/Great River Tigers 
Columbia Heights High School         
  Volleyball: Girls Varsity Tournament 8:00AM  Columbia Heights  Mpls North  Columbia Heights High School         
  Volleyball: Girls JV Tournament 8:00AM  Burnsville  Washburn  Burnsville High School         
  Volleyball: 9 Tournament 8:30AM  Mounds View  Minneapolis Southwest  Mounds View High School         
  Soccer: Boys Sophomore Game 9:00AM  Mpls South  Minneapolis Southwest  Minneapolis South High School         
  Tennis: Girls Varsity Matches 9:00AM  Saint James  Washburn  St. James High School         
  Soccer: Girls Varsity Game 11:00AM  New Life Academy  Roosevelt  HealthEast sports center         
  Soccer: Girls JV Game 11:00AM  Mpls South  Minneapolis Southwest  Minneapolis South High School         
  Swimming: Girls Varsity 12:00PM  Edison/Heritage Academy  TBA  St. Catherine University         
  Soccer: Boys Varsity Game 1:00PM  New Life Academy  Roosevelt/Wellstone International  HealthEast sports center         
  Soccer: Boys JV Game 1:00PM  New Life Academy  Roosevelt/Wellstone International  HealthEast sports center         
  Soccer: Boys JV Game 1:00PM  Mpls South  Minneapolis Southwest  Minneapolis South High School         
  Soccer: Girls JV Game 1:00PM  Washburn  Lakeville North  Washburn High School         
  Swimming: Girls Varsity/JV Invitational 1:00PM  Minneapolis Southwest  Blake,
Cretin-Derham Hall,
Farmington,
Fridley,
Hill-Murray,
Marshall,
Rochester Mayo,
St. Louis Park,
St. Michael-Albertville,
St. Paul Central,
St. Paul Highland Park 
St. Catherine University         
  Soccer: Girls Varsity Game 3:00PM  Mpls South  Minneapolis Southwest  Minneapolis South High School         
NO OVERTIME FOR JV ...JV PLAYS AT 11am
  Soccer: Girls Varsity Game 3:00PM  Washburn  Lakeville North  Washburn High School         
  Soccer: Boys Varsity Game 5:00PM  Mpls South  Minneapolis Southwest  Minneapolis South High School         
Boys B(9th) at 8am Sophomore at 9:30 JV at 1pm
  Soccer: Boys Varsity Game 5:00PM  Minneapolis South  Minneapolis Southwest  South High School         
Monday, Sep 16, 2019
  Football: Boys JV Game 4:00PM  Roosevelt/Wellstone International  South  Roosevelt High School         
  Football: Boys JV Game 4:00PM  Washburn  Minneapolis Southwest  Washburn High School         
  Soccer: Girls JV Game 4:00PM  Mpls South  St. Louis Park  Minneapolis South High School         
  Tennis: Girls Varsity Matches 4:00PM  Minneapolis Southwest  Edison  Pershing Park         
  Tennis: Girls Varsity Game 4:00PM  Washington Technology Magnet  Patrick Henry  Washington Technology Magnet School         
  Tennis: Girls JV Matches 4:00PM  Minneapolis Southwest  Edison  Pershing Park         
  Tennis: Girls JV Matches 4:00PM  Mpls South  Roosevelt  Powderhorn Park         
  Volleyball: Girls B Squad Matches 4:00PM  Washburn  Hopkins  Washburn High School         
  Volleyball: Girls Sophomore Matches 4:00PM  Washburn  Hopkins  Washburn High School         
  Cross Country: JV Invitational 4:10PM  Park Center  Patrick Henry,
Centennial,
DeLaSalle,
Mpls North,
Osseo,
Anoka,
Rogers,
Robbinsdale Cooper,
Fridley,
Brooklyn Center Centaurs,
Oakview Middle,
Spectrum,
St. Anthony Village,
Jackson Middle,
Northdale Middle,
Roosevelt Middle,
Spring Lake Park 
Central Park - Brooklyn Park         
Central Park - 8400 Regent Avenue North Brooklyn Park, MN $50/Gender Payable to Park Center Senior High 7-8th Grade 1 Mile 9-10th Grade 2 Miles 9-10th Girls 4:10 pm 9-10th Boys 4:35 pm 7-8th Girls 5:00 pm 7-8th Boys 5:20 pm Team Trophy First Place Individual Medals Top 5 Places Individual Ribbons places 6-10 in each race Event Timer Mike Weimerskirch will pull rosters from the MSHSL site. - if not contact Mike at weimer17@gmail.com to turn in roster
  Soccer: Girls JV Blue Game 4:15PM  DeLaSalle  Washburn  Neiman Sports Complex         
  Volleyball: B Squad Matches 4:15PM  SW Christian  Minneapolis Southwest  Southwest Christian High School         
  Volleyball: 9 Matches 4:15PM  SW Christian  Minneapolis Southwest  Southwest Christian High School         
  Football: Boys JV Game 4:30PM  Edison/Heritage Academy  St. Paul Harding  Minneapolis Edison HS         
  Football: Boys JV Game 4:30PM  Mpls North  Patrick Henry  Franklin Middle School         
Junior Varsity will be played at Franklin Middle School due to our football field being under construction.
  Soccer: Boys B Squad Game 4:30PM  Bloomington Kennedy  Mpls South  Bloomington Kennedy HS (Grass Fields)         
  Soccer: Boys Sophomore Game 4:30PM  Bloomington Kennedy  Mpls South  Bloomington Kennedy HS (Grass Fields)         
  Volleyball: Girls JV Matches 4:30PM  Roosevelt/Wellstone International  Roosevelt  Columbia Heights High School         
  Volleyball: Girls B Squad Matches 4:30PM  Roosevelt/Wellstone International  Roosevelt  Columbia Heights         
  Soccer: Boys JV Game 5:00PM  Cristo Rey Jesuit  Roosevelt/Wellstone International  Kicks Field, E. 29th Street and 4th Ave. So         
  Soccer: Girls JV Game 5:00PM  Blake  Washburn  Blake Middle School         
Field #4
  Volleyball: JV Matches 5:30PM  SW Christian  Minneapolis Southwest  Southwest Christian High School         
  Volleyball: Girls JV Matches 5:30PM  Washburn  Hopkins  Washburn High School         
  Soccer: Girls Varsity Game 6:00PM  Mpls South  St. Louis Park  Minneapolis South High School         
  Volleyball: Girls Varsity Matches 6:00PM  Roosevelt/Wellstone International  Roosevelt  Columbia Heights High School         
  Soccer: Boys Varsity Game 7:00PM  Cristo Rey Jesuit  Roosevelt/Wellstone International  Kicks Field, E. 29th Street and 4th Ave. So         
  Soccer: Girls Varsity Game 7:00PM  Blake  Washburn  Blake Middle School         
  Volleyball: Varsity Matches 7:00PM  SW Christian  Minneapolis Southwest  Southwest Christian High School         
  Volleyball: Girls Varsity Matches 7:00PM  Washburn  Hopkins  Washburn High School         
Tuesday, Sep 17, 2019
  Cross Country: Varsity/JV Meet TBD  TBD  Washburn  Gale Woods Farm         
  Volleyball: Varsity Game TBD  North  Mpls South           
  Cross Country: Boys Varsity Meet 4:00PM  Minneapolis Southwest  Breck,
DeLaSalle,
Minneapolis,
Minnehaha Academy,
Mound Westonka,
Spectrum,
Spring Lake Park 
Gale Woods Farm         
  Cross Country: Boys Varsity/JV Meet 4:00PM  Minneapolis Southwest  Breck,
DeLaSalle,
Minneapolis,
Minnehaha Academy,
Mound Westonka,
Spectrum,
Spring Lake Park 
Gale Woods Farm         
  Cross Country: Girls Varsity/JV Meet 4:00PM  Minneapolis Southwest  Breck,
DeLaSalle,
Minneapolis,
Minnehaha Academy,
Mound Westonka,
Spectrum,
Spring Lake Park 
Gale Woods Farm         
  Soccer: Boys JV Game 4:00PM  Nova Classical Academy  Washburn  Nova Classical Academy         
  Soccer: Girls JV Game 4:00PM  Minnehaha Academy  Minneapolis Southwest  Minnehaha Academy         
  Tennis: Girls Varsity Matches 4:00PM  Mpls South  Roosevelt  Reed Sweatt Tennis Center         
  Volleyball: 9 Matches 4:00PM  Edison  Minneapolis Southwest  Edison High School         
  Soccer: Boys B Squad Game 4:30PM  Bloomington Jefferson  Minneapolis Southwest  Bloomington Jefferson High School         
  Soccer: Boys Sophomore Game 4:30PM  Bloomington Jefferson  Minneapolis Southwest  Bloomington Jefferson High School         
  Soccer: Girls Varsity Game 4:30PM  Roosevelt/Wellstone International  Lincoln International  Roosevelt High School         
  Soccer: Girls Varsity Game 4:30PM  Bloomington Kennedy  Mpls South  Bloomington Kennedy Turf field         
  Soccer: Girls JV Game 4:30PM  Bloomington Kennedy  Mpls South  Kelly Field In Bloomington         
  Soccer: Girls JV Scrimmage 4:30PM  Hmong Academy  Roosevelt/Wellstone International  Hmong Academy         
  Soccer: Boys JV Game 5:00PM  Minneapolis Southwest  Bloomington Jefferson  Southwest High School         
  Soccer: Boys JV Game 5:00PM  Mpls South  Bloomington Kennedy  Minneapolis South High School         
  Soccer: Girls Varsity Game 5:00PM  Minnehaha Academy  Minneapolis Southwest  Minnehaha Academy         
  Volleyball: Girls JV Matches 5:30PM  Edison/Heritage Academy  Minneapolis Southwest  Edison High School         
  Volleyball: Girls JV Matches 5:30PM  Roosevelt/Wellstone International  Patrick Henry/FAIR  Roosevelt High School         
  Volleyball: Girls JV Matches 5:30PM  Mpls North  Mpls South  Minneapolis North High School         
  Volleyball: Girls B Squad Matches 5:30PM  Edison/Heritage Academy  Minneapolis Southwest  Edison High School         
  Volleyball: Girls B Squad Matches 5:30PM  Roosevelt/Wellstone International  Patrick Henry/FAIR  Roosevelt High School         
  Volleyball: Girls B Squad Matches 5:30PM  Mpls North  Mpls South  Minneapolis North High School         
  Soccer: Boys Varsity Game 7:00PM  Minneapolis Southwest  Bloomington Jefferson  Southwest High School         
  Soccer: Boys Varsity Game 7:00PM  Mpls South  Bloomington Kennedy  Minneapolis South H.S.         
JV at 5pm at South . Soph and B at Kennedy at 4:30pm
  Volleyball: Girls Varsity Matches 7:00PM  Roosevelt/Wellstone International  Patrick Henry/FAIR  Roosevelt High School         
  Volleyball: Girls Varsity Matches 7:00PM  Edison/Heritage Academy  Minneapolis Southwest  Edison High School         
  Volleyball: Girls Varsity Matches 7:00PM  Mpls North  Mpls South  Minneapolis North High School         
  Volleyball: Girls Varsity Bye 7:00PM  Washburn             
  Volleyball: Girls JV Bye 5:30PM  Washburn             
  Volleyball: Girls B Squad Bye 5:30PM  Washburn             
Wednesday, Sep 18, 2019
  Tennis: Girls Varsity Game 4:00PM  Patrick Henry  Brooklyn Center  Webber Park         
  Tennis: Girls Varsity Game 4:00PM  Richfield  Minneapolis Southwest  Richfield High School         
  Tennis: Girls Varsity Matches 4:00PM  Benilde-St. Margaret's  Washburn  Aquila Park         
  Tennis: Girls JV Game 4:00PM  Richfield  Minneapolis Southwest  Augsburg Park-Richfield         
  Tennis: Girls JV Matches 4:00PM  Washburn  Benilde-St. Margaret's  Kenwood Park Tennis Courts         
  Tennis: Girls JV Blue Matches 4:00PM  Washburn  Benilde-St. Margaret's  Lynnhurst Park         
  Soccer: Girls JV Blue Game 4:15PM  Edison/Heritage Academy  Washburn  Northeast Athletic Fields         
 (Rescheduled from 09-19-19)
  Soccer: Boys C squad Game 4:30PM  Minneapolis Southwest  St. Paul Academy and Summit  Armatage Park         
  Soccer: Girls JV Game 4:30PM  Washburn  Cretin-Derham Hall  Pearl Recreation Center         
  Soccer: Girls B Squad Game 4:30PM  Washburn  Cretin-Derham Hall  Pearl Recreation Center         
  Soccer: Girls Varsity Game 5:00PM  Prairie Seeds Academy  Edison  Prairie Seeds Academy         
Thursday, Sep 19, 2019
  Soccer: Boys JV Game TBD  Patrick Henry/FAIR  Minneapolis Southwest  Bohanon Park         
  Soccer: Boys JV Game TBD  Breck  Minneapolis Southwest  Breck School         
  Soccer: Boys Sophomore Game TBD  Henry Sibley  Minneapolis Southwest  Bohanon Park         
  Soccer: Girls JV Game TBD  Patrick Henry/FAIR  Minneapolis Southwest  Bohanon Park         
  Soccer: Girls JV Game TBD  Edison/Heritage Academy  Washburn  Northeast Athletic Fields         
JV Blue playing
  Cross Country: Varsity Classic Meet 4:00PM    Roosevelt/Wellstone International  southern hills golf course         
  Cross Country: Girls JV Invitational 4:00PM  Burnsville  Academy of Holy Angels,
Christ Household of Faith,
Eastview,
Lakeville South,
Mpls South,
Northfield,
Patrick Henry,
Prior Lake,
Richfield,
Rosemount,
Simley,
Waseca Public,
Chesterton Academy 
Nicollet Middle School - Burnsville         
  Soccer: Boys JV Game 4:00PM  Roosevelt/Wellstone International  Mpls South  Nokomis Park         
  Soccer: Boys JV Game 4:00PM  Edison/Heritage Academy  Washburn  Northeast Athletic Fields         
  Soccer: Girls JV Game 4:00PM  Mpls South  Roosevelt/Wellstone International  Nokomis Park         
  Tennis: Girls Varsity Matches 4:00PM  Minneapolis Southwest  Mpls South  Reed Sweatt Tennis Center         
  Tennis: Girls Varsity Game 4:00PM  Benilde - St. Margaret`s  Minneapolis Southwest  Aquilla Park         
  Tennis: Girls JV Game 4:00PM  Minneapolis Southwest  Benilde - St. Margaret`s  Southwest High School         
  Tennis: Girls JV Blue Matches 4:00PM  Academy of Holy Angels  Washburn  Augsburg Park         
  Volleyball: B Squad Matches 4:00PM  Minneapolis South  Minneapolis Southwest  South High School         
  Volleyball: 9B Matches 4:00PM  Minneapolis South  Minneapolis Southwest  South High School         
  Soccer: Girls JV Blue Game 4:15PM  Edison/Heritage Academy  Washburn  Northeast Athletic Fields         
 (Rescheduled to 09-18-19)
  Cross Country: Boys JV Invitational 4:30PM  Burnsville  Academy of Holy Angels,
Christ Household of Faith,
Lakeville South,
Mpls South,
Minneapolis Southwest,
Minnetonka,
Northfield,
Patrick Henry,
Prior Lake,
Richfield,
Rosemount,
Simley,
Waseca Public 
         
  Soccer: Boys JV Game 4:30PM  Breck  Minneapolis Southwest  Breck School         
  Soccer: Boys B Squad Game 4:30PM  Breck  Minneapolis Southwest  Breck School         
  Volleyball: Girls Varsity Game 4:30PM  Minnesota Transitions Charter School  Mpls North  Minnesota Transitions Charter School         
  Volleyball: Girls JV Matches 4:30PM  Edison/Heritage Academy  HighSchool for Recording Arts  Minneapolis Edison HS         
  Cross Country: Boys Varsity Invitational 5:00PM  Burnsville  Academy of Holy Angels,
Christ Household of Faith,
Lakeville South,
Mpls South,
Minneapolis Southwest,
Minnetonka,
Northfield,
Patrick Henry,
Prior Lake,
Richfield,
Rosemount,
Simley,
Waseca Public 
Nicollet Middle School - Burnsville         
  Cross Country: Girls Varsity Invitational 5:00PM  Burnsville  Academy of Holy Angels,
Christ Household of Faith,
Eastview,
Lakeville South,
Mpls South,
Northfield,
Patrick Henry,
Prior Lake,
Richfield,
Rosemount,
Simley,
Waseca Public,
Chesterton Academy 
Nicollet Middle School - Burnsville         
  Soccer: Boys Varsity Game 5:00PM  Edison/Heritage Academy  Washburn  Edison High School         
  Soccer: Boys Varsity Game 5:00PM  Patrick Henry/FAIR  Minneapolis Southwest  Patrick Henry High School         
  Soccer: Boys Varsity Game 5:00PM  Mpls South  Roosevelt/Wellstone International  South High School         
  Swimming: Girls Varsity Matches 5:30PM  Edison/Heritage Academy  Visitation  St. Thomas Academy         
  Swimming: Girls Varsity/JV Meet 5:30PM  Visitation  Minneapolis Southwest  St Thomas Acad         
  Volleyball: Girls JV Matches 5:30PM  Mpls South  Minneapolis Southwest  South High School         
  Volleyball: Girls B Squad Matches 5:30PM  Mpls South  Minneapolis Southwest  South High School         
  Volleyball: Girls Varsity Matches 6:00PM  Edison/Heritage Academy  HighSchool for Recording Arts  Minneapolis Edison HS         
  Soccer: Girls Varsity Game 7:00PM  Edison/Heritage Academy  Washburn  Edison High School         
  Soccer: Girls Varsity Game 7:00PM  Patrick Henry/FAIR  Minneapolis Southwest  Patrick Henry High School         
  Soccer: Girls Varsity Game 7:00PM  Mpls South  Roosevelt/Wellstone International  South High School         
  Volleyball: Girls Varsity Matches 7:00PM  Mpls South  Minneapolis Southwest  South High School         
Friday, Sep 20, 2019
  Football: Boys Varsity Game TBD  Minneapolis South  Edison/Heritage Academy  Minneapolis South H.S.         
  Soccer: Boys B-Squad 2 Game TBD  Washburn  Minneapolis Southwest  Washburn High School         
  Tennis: Girls Varsity Matches 4:00PM  St. Paul Academy and Summit  Washburn  Saint Paul Academy and Summit School         
  Tennis: Girls JV Matches 4:00PM  St. Paul Academy and Summit  Washburn  Saint Paul Academy and Summit School         
  Soccer: Girls B Squad Game 5:30PM  Washburn  Minneapolis Southwest  Washburn High School         
Soccer Sat, kickoff
  Football: Boys Varsity Game 6:00PM  Minneapolis Southwest  St. Paul Central  Mpls Southwest HS         
  Football: Varsity Game 7:00PM  Patrick Henry  Minneapolis Edison  Minneapolis Henry High School         
  Football: Varsity Game 7:00PM  Como Park  Mpls North  St. Paul Como Park H.S.         
  Football: Boys Varsity Game 7:00PM  Minneapolis South  Washburn  Mpls South HS         
  Football: Boys Varsity Game 7:00PM  Mpls South  Minneapolis Washburn  Minneapolis South High School         
  Football: Boys Varsity Game 7:00PM  Roosevelt/Wellstone International  Breck  Roosevelt High School         
Saturday, Sep 21, 2019
  Swimming: Girls Varsity Invitational TBD  Edison/Heritage Academy  TBA  University of Minnesota         
  Swimming: Girls Varsity/JV Invitational TBD    Minneapolis Southwest  University of Minnesota         
  Soccer: Boys B Squad Game 8:00AM  Washburn  TBD  Washburn High School         
  Volleyball: 9 Tournament 8:00AM  Burnsville  Minneapolis Southwest  Burnsville High School         
  Volleyball: 9B Tournament 8:00AM  Burnsville  Minneapolis Southwest  Burnsville High School         
  Volleyball: Girls B Squad Tournament 8:00AM  Burnsville  Washburn  Burnsville High School         
  Volleyball: Girls Sophomore Tournament 8:00AM  Bloomington Jefferson  Mpls South  Bloomingto Jefferson H.S.         
  Soccer: Boys JV Tournament 10:00AM  Stillwater  Minneapolis Southwest  Stillwater High School         
  Soccer: Boys Sophomore Tournament 10:00AM  Stillwater  Minneapolis Southwest  Stillwater High School         
  Soccer: Girls JV Blue Game 10:00AM  Washburn  Academy of Holy Angels  Washburn High School         
  Soccer: Boys B Squad Game 11:00AM  Minneapolis Southwest  Stillwater  Southwest High School         
  Soccer: Girls JV Game 12:00PM  Washburn  Academy of Holy Angels  Washburn High School         
  Soccer: Boys Varsity Game 1:00PM  Minneapolis Southwest  Stillwater  Southwest High School         
Youth Day
  Soccer: Girls Varsity Game 1:00PM  Eagan  Minneapolis Southwest  Eagan High School         
  Soccer: Girls JV Game 1:00PM  Eagan  Minneapolis Southwest  Eagan High School         
  Soccer: Girls B Squad Game 1:00PM  Eagan  Minneapolis Southwest  Eagan High School         
  Soccer: Girls JV-B Squad Game 1:00PM  Eagan  Minneapolis Southwest  Eagan High School         
  Soccer: Boys Sophomore Game 2:00PM  Washburn  St. Cloud Tech  Washburn High School         
  Soccer: Boys JV Game 4:00PM  Washburn  St. Cloud Tech  Washburn High School         
  Soccer: Boys Varsity Game 6:00PM  Washburn  St. Cloud Tech  Washburn High School         
  Soccer: Girls Varsity Game 8:00PM  Washburn  Academy of Holy Angels  Washburn High School         
Monday, Sep 23, 2019
  Football: Boys JV Game TBD  Minneapolis South  Edison/Heritage Academy  Minneapolis South H.S.         
  Football: Boys JV Game 4:00PM  Roosevelt/Wellstone International  Breck  Roosevelt High School         
  Soccer: Boys B Squad Game 4:00PM  Washburn  Mpls South  Pearl Recreation Center         
  Soccer: Boys B Squad Game 4:00PM  Washburn  Minneapolis South  Nokomis Park         
  Soccer: Boys Sophomore Game 4:00PM  Washburn  Minneapolis South  Pearl Recreation Center         
  Soccer: Boys Sophomore Game 4:00PM  Washburn  Mpls South  Pearl Recreation Center         
  Tennis: Girls Varsity Matches 4:00PM  Patrick Henry/FAIR  Washburn  Weber Park         
  Tennis: Girls Varsity Matches 4:00PM  Minneapolis Southwest  Apple Valley  Pershing Park         
  Tennis: Girls JV Matches 4:00PM  Patrick Henry/FAIR  Washburn  Weber Park         
  Tennis: Girls JV Matches 4:00PM  Minneapolis Southwest  Mpls South  Pershing Park         
  Tennis: Girls JV Matches 4:00PM  Apple Valley  Minneapolis Southwest  Apple Valley High School         
  Volleyball: B Squad Matches 4:00PM  Minneapolis Southwest  Orono  Orono High School         
  Volleyball: 9 Matches 4:00PM  Minneapolis Southwest  Orono  Orono High School         
  Volleyball: Girls JV Matches 4:00PM  Prairie Seeds Academy  Patrick Henry  Prairie Seeds Academy         
  Football: Boys JV Game 4:15PM  Minneapolis South  Washburn  Mpls South HS         
  Volleyball: Girls B Squad Matches 4:15PM  Robbinsdale Cooper  Washburn  Robbinsdale Cooper High School         
  Football: JV Game 4:30PM  Patrick Henry  Minneapolis Edison           
  Volleyball: JV Matches 5:30PM  Minneapolis Southwest  Orono  Orono High School         
  Volleyball: Girls Varsity Matches 5:30PM  Prairie Seeds Academy  Patrick Henry  Prairie Seeds Academy         
  Volleyball: Girls JV Matches 5:30PM  Robbinsdale Cooper  Washburn  Robbinsdale Cooper High School         
  Volleyball: Varsity Matches 7:00PM  Minneapolis Southwest  Orono  Orono High School         
  Volleyball: Girls Varsity Matches 7:00PM  Robbinsdale Cooper  Washburn  Robbinsdale Cooper High School         
Tuesday, Sep 24, 2019
  Soccer: Boys Varsity Game TBD  Patrick Henry  Chesterton Academy  Minneapolis Henry H.S.         
  Soccer: Boys Sophomore Game TBD  St. Paul Johnson  Minneapolis Southwest  St. Paul Johnson High School         
  Soccer: Boys JV Game 4:00PM  Roosevelt/Wellstone International  Edison/Heritage Academy  Roosevelt High School         
  Tennis: Girls Varsity Matches 4:00PM  Mpls South  Edison  Reed Sweatt Tennis Center         
  Tennis: Girls Varsity Matches 4:00PM  Minnehaha Academy  Minneapolis Southwest  Minnehaha Academy         
  Tennis: Girls JV Matches 4:00PM  Minneapolis Southwest  Minnehaha Academy  Pershing Park         
  Soccer: Boys JV Game 4:15PM  Hopkins  Washburn  Hopkins High School         
Game played on Field H3
  Soccer: Boys B Squad Game 4:15PM  Hopkins  Washburn  Pearl Recreation Center         
  Soccer: Boys Sophomore Game 4:15PM  Hopkins  Washburn  Hopkins High School         
Game played on Turf Field
  Soccer: Girls JV Game 4:15PM  Hopkins  Washburn  Hopkins High School         
Field H7
  Soccer: Girls B Squad Game 4:15PM  Washburn  Hopkins  Pearl Recreation Center         
  Soccer: Girls B Squad Game 4:15PM  DeLaSalle  Minneapolis Southwest  Nieman         
  Soccer: Girls JV Blue Game 4:15PM  Hopkins  Washburn  Hopkins High School         
Field H6
  Soccer: Girls Varsity Game 4:30PM  Patrick Henry  Chesterton Academy  Minneapolis Henry H.S.         
  Soccer: Girls JV Game 4:30PM  Hiawatha Collegiate  Roosevelt/Wellstone International  hiawatha academy         
  Soccer: Boys Varsity Game 5:00PM  Hopkins  Washburn  Hopkins High School         
Game play in the Stadium
  Soccer: Girls JV Game 5:00PM  Minneapolis Southwest  Duluth East  Southwest High School         
  Volleyball: Girls JV Matches 5:30PM  Minneapolis Southwest  Roosevelt/Wellstone International  Southwest High School         
  Volleyball: Girls JV Matches 5:30PM  Patrick Henry/FAIR  Washburn  Minneapolis Patrick Henry High School         
  Volleyball: Girls JV Matches 5:30PM  Mpls South  Edison/Heritage Academy  South High School         
  Volleyball: Girls JV Game 5:30PM  Mpls North  Columbia Heights  Minneapolis North High School         
  Volleyball: Girls B Squad Matches 5:30PM  Mpls South  Edison/Heritage Academy  South High School         
  Volleyball: Girls B Squad Matches 5:30PM  Minneapolis Southwest  Roosevelt/Wellstone International  Southwest High School         
  Volleyball: Girls B Squad Matches 5:30PM  Patrick Henry/FAIR  Washburn  Minneapolis Patrick Henry High School         
  Volleyball: Girls B Squad Game 5:30PM  Mpls North  Columbia Heights  Minneapolis North High School         
  Soccer: Boys Varsity Game 6:00PM  Roosevelt/Wellstone International  Edison/Heritage Academy  Roosevelt High School         
  Soccer: Girls Varsity Game 6:00PM  Hiawatha Collegiate  Roosevelt/Wellstone International  hiawatha academy         
  Soccer: Boys Varsity Game 7:00PM  St. Paul Johnson  Minneapolis Southwest  St. Paul Johnson High School         
  Soccer: Girls Varsity Game 7:00PM  Mpls South  Minnehaha Academy  Minneapolis South High School         
JV at 5pm
  Soccer: Girls Varsity Game 7:00PM  Minneapolis Southwest  Duluth East  Southwest High School         
  Soccer: Girls Varsity Game 7:00PM  Hopkins  Washburn  Hopkins High School         
Stadium
  Volleyball: Girls Varsity Matches 7:00PM  Minneapolis Southwest  Roosevelt/Wellstone International  Southwest High School         
  Volleyball: Girls Varsity Matches 7:00PM  Mpls South  Edison/Heritage Academy  South High School         
  Volleyball: Girls Varsity Matches 7:00PM  Patrick Henry/FAIR  Washburn  Minneapolis Patrick Henry High School         
  Volleyball: Girls Varsity Game 7:00PM  Mpls North  Columbia Heights  Minneapolis North High School         
  Volleyball: Girls Varsity Bye 7:00PM  Mpls North             
  Volleyball: Girls JV Bye 5:30PM  Mpls North             
  Volleyball: Girls B Squad Bye 5:30PM  Mpls North             
Wednesday, Sep 25, 2019
  Soccer: Boys JV Game 4:00PM  Minnehaha Academy  Minneapolis Southwest  Minnehaha Academy         
  Tennis: Girls JV Matches 4:00PM  Mpls South  Edison  Powderhorn Park         
  Tennis: Girls JV Matches 4:00PM  Washburn  Minneapolis Southwest  Lynnhurst Park         
  Tennis: Girls JV Blue Matches 4:00PM  Washburn  Chanhassen  Lynnhurst         
  Soccer: Girls Varsity Game 5:00PM  Columbia Heights  Roosevelt/Wellstone International  Columbia Heights High School         
  Soccer: Girls JV Game 5:00PM  Columbia Heights  Roosevelt/Wellstone International  Columbia Heights High School         
  Soccer: Boys Varsity Game 7:00PM  Minnehaha Academy  Minneapolis Southwest  Minnehaha Academy         
Thursday, Sep 26, 2019
  Soccer: Girls JV Game TBD  Edison/Heritage Academy  Roosevelt/Wellstone International  Northeast Athletic Fields         
  Soccer: Girls JV Game TBD  Washburn  Patrick Henry/FAIR  Pearl Recreation Center         
  Tennis: Girls Varsity Matches 3:30PM  Washburn  Minneapolis Southwest  Reed Sweatt Tennis Center         
  Soccer: Boys JV Game 4:00PM  Edison/Heritage Academy  Roosevelt/Wellstone International  Northeast Athletic Fields         
  Soccer: Boys JV Game 4:00PM  Washburn  Patrick Henry/FAIR  Pearl Recreation Center         
  Soccer: Boys B-Squad 2 Game 4:00PM  Eastview  Washburn  Eastview H.S.         
  Soccer: Girls JV-B Squad Game 4:00PM  St. Louis Park  Minneapolis Southwest  Louisiana Oaks Park         
  Tennis: Girls JV Blue Matches 4:00PM  Chisago Lakes HS..  Washburn  Chisago Lakes Area HS         
  Volleyball: 9 Matches 4:00PM  Washburn  Minneapolis Southwest  Southwest High School         
  Volleyball: Girls B Squad Matches 4:00PM  Washburn  Minneapolis Southwest  Washburn High School         
  Soccer: Girls B Squad Game 4:15PM  Minnetonka  Washburn  Minnetonka HS         
  Soccer: Boys B Squad Game 4:30PM  Richfield  Minneapolis Southwest  Richfield- Lyndale Field         
  Soccer: Boys C squad Game 4:30PM  Minneapolis Southwest  Richfield  Armatage Park         
  Soccer: Boys Varsity Game 5:00PM  Edison/Heritage Academy  Roosevelt/Wellstone International  Edison High School         
  Soccer: Boys JV Game 5:00PM  Mpls South  St. Paul Academy and Summit  Minneapolis South High School         
  Soccer: Girls Varsity Game 5:00PM  St. Louis Park  Minneapolis Southwest  St. Louis Park HS Stadium         
  Soccer: Girls Varsity Game 5:00PM  Washburn  Patrick Henry/FAIR  Washburn High School         
  Soccer: Girls JV Game 5:30PM  St. Louis Park  Minneapolis Southwest  Louisiana Oaks Park         
  Swimming: Girls Varsity Matches 5:30PM  Edison/Heritage Academy  Columbia Heights  Southwest         
  Swimming: Girls Varsity/JV Meet 5:30PM  Minneapolis Southwest  Columbia Heights  Southwest High School         
  Volleyball: B Squad Matches 5:30PM  Washburn  Minneapolis Southwest  Southwest High School         
  Volleyball: Girls JV Matches 5:30PM  Washburn  Minneapolis Southwest  Washburn High School         
  Volleyball: Girls JV Matches 5:30PM  Edison/Heritage Academy  Mpls North  Edison High School         
  Volleyball: Girls JV Matches 5:30PM  Roosevelt/Wellstone International  Mpls South  Roosevelt High School         
  Volleyball: Girls B Squad Matches 5:30PM  Edison/Heritage Academy  Mpls North  Edison High School         
  Volleyball: Girls B Squad Matches 5:30PM  Roosevelt/Wellstone International  Mpls South  Roosevelt High School         
  Volleyball: Girls B Squad Matches 5:30PM  Washburn  Minneapolis Southwest  Washburn High School         
  Volleyball: Girls Sophomore Matches 5:30PM  Washburn  Minneapolis Southwest  Washburn High School         
  Soccer: Boys Varsity Game 7:00PM  Mpls South  St. Paul Academy and Summit  Mpls South HS         
JV at 5:00
  Soccer: Boys Varsity Game 7:00PM  Washburn  Patrick Henry/FAIR  Washburn High School         
  Soccer: Girls Varsity Game 7:00PM  Edison/Heritage Academy  Roosevelt/Wellstone International  Edison High School         
  Volleyball: Girls Varsity Matches 7:00PM  Roosevelt/Wellstone International  Mpls South  Roosevelt High School         
  Volleyball: Girls Varsity Matches 7:00PM  Edison/Heritage Academy  Mpls North  Edison High School         
  Volleyball: Girls Varsity Matches 7:00PM  Washburn  Minneapolis Southwest  Washburn High School         
  Volleyball: Girls Varsity Bye 7:00PM  Patrick Henry/FAIR             
  Volleyball: Girls JV Bye 5:30PM  Patrick Henry/FAIR             
  Volleyball: Girls B Squad Bye 5:30PM  Patrick Henry/FAIR             
Friday, Sep 27, 2019
  Cross Country: Varsity/JV Meet TBD  Mounds View  Washburn  Mounds Park Academy         
  Cross Country: Boys JV Invitational 3:30PM  Mounds View  Elk River,
Breck,
St. Paul Central,
Minneapolis Southwest,
Forest Lake,
Mpls South,
Visitation,
White Bear Lake Area,
Providence Academy (MN),
Coon Rapids,
Cretin-Derham Hall,
Trinity School at River Ridge,
Math and Science Academy,
Shorewood,
Dickinson,
Bismarck,
Minneapolis Roosevelt,
Champlin Park,
Minneapolis Washburn,
Fargo Davies,
Spectrum,
Frontier Academy,
Minneapolis Edison,
St. Paul Harding 
Chippewa Middle School         
Tom Watson Mustang Invitational
  Cross Country: Girls JV Game 3:30PM  Mounds View  Minneapolis Southwest  Chippewa Middle School         
  Cross Country: Varsity Invitational 4:00PM    Roosevelt  Chippewa Middle School, Shoreview         
  Cross Country: Boys Varsity JV Meet 4:55PM  Minneapolis Southwest  Mounds View  Chippewa Middle School         
  Cross Country: Boys Varsity/JV JV Meet 4:55PM  Minneapolis Southwest  Mounds View  Chippewa Middle School         
  Cross Country: Girls Varsity/JV JV Meet 4:55PM  Minneapolis Southwest  Mounds View  Chippewa Middle School         
  Football: Boys Varsity Game 6:00PM  Edison/Heritage Academy  Roosevelt/Wellstone International  Minneapolis Edison HS         
  Football: Boys Varsity Game 6:00PM  Minneapolis Southwest  Minneapolis South  Mpls Southwest HS         
  Football: Boys Varsity Game 6:00PM  Minneapolis Southwest  Mpls South  Pershing Park         
  Football: Varsity Game 7:00PM  Minneapolis Washburn  Mpls North  Minneapolis Washburn         
  Football: Boys Varsity Game 7:00PM  Minneapolis Edison  Roosevelt/Wellstone International  Edison High School         
  Football: Boys Varsity Game 7:00PM  Washburn  Minneapolis North  Washburn High School         
Homecoming
Saturday, Sep 28, 2019
  Cross Country: Varsity/JV Invitational TBD  TBD  Washburn  U fo M         
Griak
  Soccer: Boys Varsity Game TBD  Minneapolis Southwest  Mpls South  Southwest High School         
  Soccer: Boys JV Game TBD  Minneapolis Southwest  Mpls South  Southwest High School         
  Soccer: Boys B Squad Game TBD  Lakeville North  Washburn  Lakeville North         
  Soccer: Boys Sophomore Game TBD  Lakeville North  Washburn  Lakeville North         
  Soccer: Girls Sophomore Game TBD  Minneapolis Southwest  Mpls South           
  Volleyball: Girls Varsity Tournament 8:00AM  St. Anthony Village  Delano,
Edison,
Hendricks,
Maranatha Christian Academy,
Monticello,
Park Center,
Pine Island,
Providence Academy (MN),
South Saint Paul,
St. Cloud Apollo,
Visitation 
St. Anthony Village HS         
  Volleyball: Girls Varsity Tournament 8:00AM  Mounds Park Academy  Roosevelt/Wellstone International  Mounds Park Academy         
  Volleyball: Girls Sophomore Tournament 8:00AM  Cannon Falls  Washburn  Cannon Falls H.S.         
  Soccer: Boys B-Squad 2 Game 9:00AM  Minneapolis Southwest  Washburn  Armatage Park         
  Soccer: Boys Sophomore Game 9:00AM  Minneapolis Southwest  Minneapolis South  Southwest High School         
  Soccer: Girls B Squad Game 9:00AM  Minneapolis Southwest  Mpls South  Armatage Park         
  Football: Boys JV Game 10:00AM  Mpls South  Minneapolis Southwest  Minneapolis South H.S.         
  Football: Boys JV Game 10:30AM  Washburn  Minneapolis North  Washburn High School         
  Soccer: Boys JV Game 10:30AM  Patrick Henry  Jordan  Minneapolis Henry High School         
  Soccer: Boys JV Game 11:00AM  Washburn  Lakeville North  Washburn High School         
  Soccer: Boys B Squad Game 11:00AM  Minneapolis Southwest  Minneapolis South  Armatage Park         
  Soccer: Girls JV-B Squad Game 11:00AM  Minneapolis Southwest  Mpls South  Southwest High School         
  Soccer: Girls JV-B Squad Game 11:00AM  Minneapolis Southwest  Minneapolis South  Southwest High School         
  Volleyball: Girls Varsity Tournament 11:00AM  Mpls North  Chesterton Academy,
Community of Peace Academy,
Como Park 
Minneapolis North HS         
  Soccer: Boys Varsity Game 12:00PM  Patrick Henry  Jordan  Minneapolis Henry High School         
  Soccer: Boys JV Game 12:00PM  Nova Classical Academy  Roosevelt/Wellstone International  nova classical         
  Soccer: Boys Varsity Game 1:00PM  Washburn  Lakeville North  Washburn High School         
  Cross Country: Boys Varsity Meet 1:10PM  Minneapolis Southwest  University of MN  Les Bolstad U of M Golf Course         
  Cross Country: Boys Varsity/JV Meet 1:10PM  Minneapolis Southwest  University of MN  Les Bolstad U of M Golf Course         
  Cross Country: Girls Varsity/JV Meet 1:10PM  Minneapolis Southwest  University of MN  Les Bolstad U of M Golf Course         
  Soccer: Girls JV Game 3:00PM  Minneapolis Southwest  Mpls South  Southwest High School         
  Soccer: Boys Varsity Game 4:00PM  Nova Classical Academy  Roosevelt/Wellstone International  nova classical         
  Soccer: Girls Varsity Game 7:00PM  Minneapolis Southwest  Mpls South  Southwest High School         
Monday, Sep 30, 2019
  Soccer: Boys Varsity Holiday Observance TBD  TBA  TBA           
Rosh Hashana...NO EVENTS SCHEDULED
  Soccer: Girls Varsity Holiday Observance TBD  TBA  TBA           
Rosh Hashanah...NO EVENTS SCHEDULED
  Volleyball: Girls JV Game 5:30PM  Richfield  Mpls North  Richfield High School         
  Volleyball: Girls B Squad Game 5:30PM  Richfield  Mpls North  Richfield High School         
  Volleyball: Girls Varsity Game 7:00PM  Richfield  Mpls North  Richfield High School         
Tuesday, Oct 1, 2019
  Soccer: Boys Varsity Holiday Observance TBD  TBA  TBA           
Events may start after sundown 6:54pm
  Soccer: Girls Varsity Holiday Observance TBD  TBA  TBA           
Events may start after sundown 6:54pm
  Cross Country: Varsity Invitational 3:00PM    Roosevelt/Wellstone International  Chaska High School         
  Football: Boys JV Game 4:00PM  Minneapolis Edison  Roosevelt/Wellstone International  Edison High School         
 (Date Changed to 10-02-19)
  Soccer: Boys JV Game 4:00PM  Edison/Heritage Academy  Brooklyn Center Centaurs  Edison High School         
  Soccer: Boys JV Game 4:15PM  Washburn  Minneapolis Southwest  Pearl Recreation Center         
  Soccer: Girls B Squad Game 4:15PM  Washburn  Minneapolis Southwest  Washburn High School         
  Soccer: Girls JV Blue Game 4:15PM  Washburn  Minneapolis Southwest  Armatage Park         
  Soccer: Boys Varsity Game 5:00PM  Patrick Henry  Prairie Seeds Academy  Minneapolis Patrick Henry High School         
  Swimming: Girls Varsity Matches 5:30PM  St. Anthony Village  Edison/Heritage Academy  St. Anthony         
  Swimming: Girls Varsity/JV Meet 5:30PM  St. Anthony Village  Minneapolis Southwest  St. Anthony Village High School         
  Soccer: Boys Varsity Game 6:00PM  Edison/Heritage Academy  Brooklyn Center Centaurs  Edison High School         
  Soccer: Boys Varsity Game 7:00PM  Roosevelt/Wellstone International  North Branch  north branch         
Wednesday, Oct 2, 2019
  Soccer: Girls Varsity Game 1:00PM  Washburn  Minneapolis Southwest  Washburn High School         
Sylvester Cup
  Soccer: Boys JV Game 3:30PM  Roosevelt/Wellstone International  St. Paul Academy and Summit  Roosevelt High School         
  Soccer: Girls JV Game 4:00PM  South  Roosevelt/Wellstone International  Nokomis Park         
  Soccer: Girls JV Game 4:00PM  Mpls South  Roosevelt  Nokomis Park         
  Volleyball: 9B Matches 4:00PM  Minneapolis Southwest  Patrick Henry  Southwest High School         
  Soccer: Boys JV Game 4:15PM  Washburn  Minneapolis Southwest  Pearl Recreation Center         
  Soccer: Boys C squad Game 4:15PM  Minneapolis Southwest  Bloomington Kennedy  Armatage Park         
  Soccer: Boys Sophomore Game 4:15PM  Minneapolis Southwest  St. Paul Washington  Southwest High School         
  Soccer: Girls JV Game 4:15PM  Washburn  Minneapolis Southwest  Pearl Recreation Center         
  Soccer: Girls B Squad Game 4:15PM  Washburn  Minneapolis Southwest  Pearl Recreation Center         
  Football: Boys JV Game 4:30PM  Edison/Heritage Academy  Roosevelt/Wellstone International  Minneapolis Edison HS         
  Football: Boys JV Game 4:30PM  Minneapolis Edison  Roosevelt/Wellstone International  Edison High School         
(Date & Time Changed from 10-01-19)
  Soccer: Girls Varsity Game 4:30PM  TBD  Brooklyn Center Centaurs  TBA         
  Soccer: Boys Varsity Game 5:00PM  Washburn  Minneapolis Southwest  Washburn High School         
  Soccer: Boys Varsity Game 5:30PM  Roosevelt/Wellstone International  St. Paul Academy and Summit  Roosevelt High School         
  Volleyball: Girls JV Matches 5:30PM  Mpls North  Roosevelt/Wellstone International  Minneapolis North High School         
  Volleyball: Girls JV Matches 5:30PM  Minneapolis Southwest  Patrick Henry/FAIR  Southwest High School         
  Volleyball: Girls JV Matches 5:30PM  Mpls South  Washburn  South High School         
  Volleyball: Girls B Squad Matches 5:30PM  Mpls North  Roosevelt/Wellstone International  Minneapolis North High School         
  Volleyball: Girls B Squad Matches 5:30PM  Mpls South  Washburn  South High School         
  Volleyball: Girls B Squad Matches 5:30PM  Minneapolis Southwest  Patrick Henry/FAIR  Southwest High School         
  Soccer: Girls Varsity Game 7:00PM  Washburn  Minneapolis Southwest  Washburn         
non conference
  Volleyball: Girls Varsity Matches 7:00PM  Mpls North  Roosevelt/Wellstone International  North Community High School         
  Volleyball: Girls Varsity Matches 7:00PM  Mpls South  Washburn  South High School         
  Volleyball: Girls Varsity Matches 7:00PM  Minneapolis Southwest  Patrick Henry/FAIR  Southwest High School         
  Volleyball: Girls Varsity Bye 7:00PM  Edison             
  Volleyball: Girls JV Bye 5:30PM  Edison             
  Volleyball: Girls B Squad Bye 5:30PM  Edison             
Thursday, Oct 3, 2019
  Soccer: Boys JV Game TBD  Minneapolis Southwest  Edison/Heritage Academy  Armatage Park         
  Soccer: Girls JV Game TBD  Minneapolis Southwest  Edison/Heritage Academy  Armatage Park         
  Soccer: Boys JV Game 3:15PM  Mpls South  Patrick Henry/FAIR  South High School         
  Soccer: Boys JV Game 4:00PM  Washburn  Roosevelt/Wellstone International  Pearl Recreation Center         
  Soccer: Girls JV Game 4:00PM  Mpls South  Patrick Henry/FAIR  Nokomis Park         
  Soccer: Boys B Squad Game 4:15PM  Washburn  Minneapolis Southwest  Armatage Park